GSS prim borcu olana müjde gibi haber. Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşlara büyük fırsat: 31 Ağustos'a kadar süre var bütün faizler siliniyor, başvuru şart

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlara büyük kolaylık yapılıyor. 31 Ağustos'a kadar ödeme yapanlar biriken faizleri ödemekten kurtuluyor. Eğer GSS prim borcu olan vatandaş anlaşmalı bankalara ödeme yaparsa gecikme faizi ve cezası kesinlikle alınmayacak. Ödeme gütcü olmayanlar gelir testi sonrası bütün borçları silinecek.

Google Haberlere Abone ol
GSS prim borcu olana müjde gibi haber. Genel Sağlık Sigortası olan vatandaşlara büyük fırsat: 31 Ağustos'a kadar süre var bütün faizler siliniyor, başvuru şart - Resim: 2

GELİRİ 3 BİN 336 LİRADAN AZSA MUAF OLACAK

GSS yükümlülerinden, hane içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin (bu yıl için 10 bin 8 lira) 3’te 1’inden (3 bin 336 liradan) az olanların primini devlet karşılıyor. Hane içinde kişi başına geliri 3 bin 336 lirayı aşanların ise asgari ücretin yüzde 3’ü kadar prim ödemesi gerekiyor. Asgari ücrette ek bir artış olmazsa bu tutar da 2023 süresince aylık 300 lira olarak uygulanacak.

BORÇLAR İÇİN 31 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE

Vergi ve prim borçlarının ödenmesinde önemli kolaylıklar sağlayan yapılandırma yasası, GSS borcu olanları da kapsıyor. Düzenlemeye göre 31 Aralık 2022 öncesine ilişkin GSS prim borçları 31 Ağustos’a kadar ödenirse, borçlara eklenen gecikme cezası ve zammı silinecek. GSS borçları için ekstra bir yapılandırma başvurusu da gerekmiyor.

Borç anaparası, SGK ile anlaşmalı bankalara ödenirse tüm cezalar otomatik silinecek. Borçlar 31 Ağustos’a kadar ödenmezse gecikme cezası uygulanacak.

SIRADAKİ GALERİ

Yeni haftanın ilk zam haberi geldi: Benzine zam Yeni haftanın ilk zam haberi geldi: Benzine zam