FLAŞ! EYT için işverenden hükümete bu teklif gitti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili sürpriz öneri. Emekli olacak olan çalışanların kıdem tazminatı böyle çözülecek. EYT'de kıdem tazminatı için formül ortaya çıktı

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı hükümetin ocak ayında yapacağı açıklamada. EYT'nin ocak ayında yasalaşması bekleniyor. Yasa henüz çıkmadı ancak çıktıktan sonra milyonlarca kişi emekli olacak ve bununla ilgili işverenlerden hükümete sürpriz bir öneri gitti. Çalışmak isteyenlerin kıdem tazminatı ne olacak? İşte EYT'de kıdem tazminatı formülü... Öte yandan EYT mağdurları da sosyal medyada seslerini duyurmaya devam ediyor. İşte gelen paylaşımlar.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! EYT için işverenden hükümete bu teklif gitti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili sürpriz öneri. Emekli olacak olan çalışanların kıdem tazminatı böyle çözülecek. EYT'de kıdem tazminatı için formül ortaya çıktı - Resim: 1

Emekli olup aynı işyerinde çalışmaya devam edecek EYT’lilerin kıdem tazminatı haklarının netleştirilmesine yönelik düzenleme hazırlanıyor.

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumunu netleştirmeye yönelik mevzuat çalışmalarına kıdem tazminatına çözüm arayışı da eklendi. EYT düzenlemesiyle birlikte halen 400 bin olan yıllık emekliye ayrılan kişi sayısının 2023'te 2 milyona, sonraki yıllarda da 1.5 milyona çıkacağı, bunun da hem kıdem tazminatına hak kazanan emekçiler hem de kıdemi ödeyecek işverenler yönünden çeşitli mağduriyetlere yol açacağı ifade ediliyor.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre İşverenler emeklilikten sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edenlere kıdem tazminatlarının EYT'den emekli oldukları gün değil, çalışmaya devam ederken ayrılmak istedikleri gün ödenmesini ile ani ve yüklü ödemelere kolaylık getirilmesi talebinde bulundu. Talepleri alan Çalışma Bakanlığı'nın alternatif formüller üzerinde çalıştığı bildirildi.

Halen yürürlükte olan İş Kanunu'na göre, yasal süreyi tamamlayıp emekliliğe hak kazanan çalışanlara, aynı işyerinde işine devam etse dahi birikmiş kıdem tazminatının tamamının ödenmesi gerekiyor. Yapılan hesaplamalar, ülke genelinde 49 yaş ve üzerinde ortalama kıdem tazminatı maliyetinin 330 bin TL olduğunu ve her yıl ortalama 400 bin civarında çalışanın emekliye ayrıldığını işaret ediyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET: 8250 LİRA (HABER İÇİN TIKLAYINIZ)