Flaş açıklama geldi. Asgari ücret 10 bin TL mi oluyor? Asgari ücrete seçim öncesi zam mı yapılacak?

Emeklilere zam yapıldı ve en düşük emekli aylığı 7500 liraya çıkarıldı. Bayram ikramiyeleri de seçim öncesi zam gördü ve her yıl iki defa ödenen ikramiyeler 2 bin TL olarak açıklandı. Gözler şimdi asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğinde. Kulislerde gelen son haberlere göre, asgari ücret seçim önce yapılacak bir ara zam ile 10 bin liranın üzerine çıkabilir.

Google Haberlere Abone ol
Flaş açıklama geldi. Asgari ücret 10 bin TL mi oluyor? Asgari ücrete seçim öncesi zam mı yapılacak? - Resim: 2

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette artış olup olmayacağıyla ilgili beklentilere cevap verdi. Asgari ücret yeni yılda 54,66 oranında zamlanarak 8 bin 506 TL’ye yükseltildi.

Peki 2023 Asgari ücrete yeniden zam yapılacak mı, ara zam ne kadar olacak?

Özellikle deprem bölgesindeki istihdamın artırılması için asgari ücretin yükseltilmesi konusunda tartışmalar sürüyor. Son olarak yeni yılın Ocak ayında asgari ücret 8 bin 506 TL'ye çıkarılmıştı.

CNN Türk yayınına katılan Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ökten, "Asgari ücrette de artış olur mu?" sorusunu şöyle yanıtladı. Ökten "Sayın Cumhurbaşkanı Aralık ayında asgari ücreti açıkladığında Mayıs ayını da işaret etmişti. Seçim öncesi atılan adımlara yenileri eklenebilir, seçim öncesinde yeniden asgari ücrete bir zam gelebilir diye düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl içerisinde yeni bir ara düzenlemenin de yapılacağının da sinyalini vermişti. Erdoğan, "Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız" ifadelerini kullanmıştı.

Kulislerde gelen son haberlere göre, asgari ücret seçim önce yapılacak bir ara zam ile 10 bin liranın üzerine çıkabilir.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete ara zam iddialarına ilişkin bugün bir açıklama yaptı. Bilgin, "Asgari ücrete ara zamla ilgili gündemimizde bir şey yok, temmuzda enflasyonda düşme eğilimi devam ederse asgari ücrette yeniden değerlendirmeye gerek duyulmaz, şu anda gündemimizde değil.” dedi.

SIRADAKİ GALERİ

Tüp fiyatları zirveyi zorluyor Tüp fiyatları zirveyi zorluyor