EYT'de kriz aşıldı. Emekli olacak olanlara çalışma hakkı. İşverenlere de kıdem tazminatı için KGF'den uygun kredi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol EYT müjdelerini açıkladı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar emekli olduktan sonra iş hayatına devam edecek mi? Çalışmak isterlerse işveren buna izin verecek mi? İşverenler, emekli olacak olan çalışanların kıdem tazminatı ödemesini nasıl karşılayacak?

Google Haberlere Abone ol
EYT'de kriz aşıldı. Emekli olacak olanlara çalışma hakkı. İşverenlere de kıdem tazminatı için KGF'den uygun kredi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol EYT müjdelerini açıkladı - Resim: 2

İŞVERENLER İÇİN KIDEM TAZMİNATI SORUNU DA ÇÖZÜLDÜ

Emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması halinde ortaya çıkacak kıdem tazminatı yükünden ötürü işverenler için ciddi bir finansman problemi doğmasının söz konusu olduğunu dile getiren Akkol, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu da bizim uzun süredir taleplerimiz arasındaydı. Sayın Bakanımız yine müjdeyi verdi. KGF'den uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini az evvel aldık. Dolayısıyla kıdem tazminatıyla ilgili çok uygun kredi faiziyle işverenlere destek olunacak. Üçüncü konu, özellikle kritik bazı sektörlerde ve şirketlerde yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretim ve ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor.

Bazı departmanlar komple emekli olabiliyor, kıdemli işçiliğin önemli olduğu sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği riskleri doğabilecek. Çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden ama aynı zamanda üretim ve ihracatın devamlılığına da mani olmadan bir planlama dahilinde emeklilikleri organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu konunun ülke için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu üç başlık dışında da ilave önerilerimiz oldu. Bunları Sayın Bakana ilettik.