Emeklilere zam Erdoğan'ın masasında. En düşük emekli aylığına zam mı geliyor. Bakan Vedat Bilgin'den açıklama. İntibak Yasası çıkacak mı?

Seçimlere sayılı günler kala Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den son dakika açıklama geldi. Emeklileri sevindirecek açıklamaya göre en düşük emekli aylıklarına iyileştirme yapılacak. Emeklilerin Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyelerinde de artış yaşanacak.

Google Haberlere Abone ol
Emeklilere zam Erdoğan'ın masasında. En düşük emekli aylığına zam mı geliyor. Bakan Vedat Bilgin'den açıklama. İntibak Yasası çıkacak mı? - Resim: 2

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerini yükseltecek alternatif modeller üzerine çalıştıklarını açıkladı.

En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesiyle ilgili çalışmanın EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacağını bildirdi.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Biz çalışanlarımızı koruyoruz. Toplu sözleşme müessesemiz bu konuda önemli bir mekanizmadır. İşçiler için mevzuatta böyle bir düzenleme yok, sosyal devlet sorumluluğuyla bunu yerine getirmek zorundayız. 5500 liraya yükselttiğimiz en düşük Emekli aylığı bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını başkan vurgu yaptı. Ben de aynı fikirdeyim.

Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. 1 aydan bir süre önce bunları açıklayacaktım ama bugün belirtiyordum. Alternatif çalışmaları en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları değerlendiren çalışmalarımız var.

Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi ayrıntılı şekilde çalıştım. Bunu deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim.

İnanıyorum ki emeklilerin beklediği onları daha rahat nefes alacak bugünkü tahribatın ekonomideki daha koruyacak önerilerimizin de Cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.

SIRADAKİ GALERİ

Ziraat Bankası hesabı olanlar dikkat Ziraat Bankası hesabı olanlar dikkat