Elinde 1 gram bile altını olanlar dikkat. O uyarıyı dikkate almayanlar bin pişman olacak. Ünlü ekonomist İslam Memiş saat 21:30'u bekleyin dedi, altında büyük sıçrama için tarih verdi. 'O zamana kadar vaktiniz var'

Altın fiyatları ABD Merkez Bankası Fed faiz kararı öncesinde düşüşe geçti. Tüm gözler Fed Başkanı Powell’ın bugünaat 21.30’da yapacağı konuşmaya çevrildi. Fed faiz kararı sonrasında altın fiyatları ne olur? Düşecek mi, yükselecek mi? Sorusu yatırımcılar tarafından merak edilirken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten gram altın fiyatları tahmini geldi. Uzman isim Haziran ayına dikkat çekerek yeni rekor için de rakam paylaştı.

Google Haberlere Abone ol
Elinde 1 gram bile altını olanlar dikkat. O uyarıyı dikkate almayanlar bin pişman olacak. Ünlü ekonomist İslam Memiş saat 21:30'u bekleyin dedi, altında büyük sıçrama için tarih verdi. 'O zamana kadar vaktiniz var' - Resim: 1

ABD Merkez Bankası Fed’in 2 gün sürecek faiz kararını vereceği toplantıları bugün başlıyor. Altın ve para piyasaları üzerinde önemli etkiye sahip Fed'in, yükselen enflasyonu kontrol etmek için oranları agresif bir şekilde artırdığı 2022 yılının ardından, Çarşamba günkü iki günlük politika toplantısının sonunda faizi 25 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bu karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın TSİ 21.30 sularında yapacağı basın toplantısı, faiz artırım döngüsünün sona ermeye yaklaşıp yaklaşmayacağı ve faizlerin daha ne kadar yüksek kalabileceğine dair işaretler açısından incelenecek.

GRAM ALTIN FİYATLARINDA GERİLEME

Ons altın yeni günde aşağı yönlü seyrini devam ettiriyor. ABD dolarının bugün başlayacak Fed toplantısı öncesinde gücünü koruması altın fiyatına 1919 dolar desteğini test ettiriyor. Dün 1933 dolar/ons desteğinin üzerinde tutunamayan ons altın bu sabah 1917,45 dolar seviyesini gördü. Gram altın fiyatları da rekor sonrası düşüşe geçti. Altının gramı bu sabah 1.157 liradan satışa sunuluyor.

Analistler altın fiyatını 1905 dolar seviyesine kadar gerileme potansiyeli olduğunu ifade ediyorlar.

"FİYATLAR DÜŞECEK"

Altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları sonrasında altın fiyatlarının düşeceğini dile getirerek, 25 baz puanlık faiz artırımına gidileceğini vurguladı. Faiz artırımının ons açısından kısa vadeli bir toparlanma süreci başlatacağını belirten İslam Memiş, Önümüzdeki 2-3 haftalık süreç içerisinde 10 seviyesinin 1850 dolar seviyelerine gerileyeceğini aktardı. Tahmininin bu yönde olduğunu altını çizen Memiş, gram altının 1182 TL seviyesinden 1140 TL ile 1120 TL seviyesine gerileyebileceğini duyurdu.