Dolar ve euro o ülkenin parasını yerle bir etti. Tarihin en yüksek seviyesini gördü. İran'da doların satış kuru 60 bin 100 tümene ulaştı

Son aylarda Avrupa Birliği (AB) de ülkedeki protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi, Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılmak üzere Rusya'ya silah gönderildiği iddiaları ve nükleer programı gibi nedenlerle İran'a yaptırım kararları uygulanmıştı. Bu kararlar sonrasında ulusal para birimi resmen çöktü ve dolar ile Euro ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve euro o ülkenin parasını yerle bir etti. Tarihin en yüksek seviyesini gördü. İran'da doların satış kuru 60 bin 100 tümene ulaştı - Resim: 2

ABD'nin Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonraki 5 yıllık süreçte ise tümenin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 750'ye yaklaştı. İran'da dolar Mayıs 2018'de 6 bin tümen seviyelerindeydi.

Son aylarda Avrupa Birliği (AB) de ülkedeki protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi, Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılmak üzere Rusya'ya silah gönderildiği iddiaları ve nükleer programı gibi nedenlerle Tahran'a yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İran İstatistik Merkezinin verilerine göre, ülkede yıllık enflasyon da geçen ay yüzde 53,4 olarak açıklanmıştı.

SIRADAKİ GALERİ

Tayvan, ülkeye gelen turistlere 3 bin TL verecek Tayvan, ülkeye gelen turistlere 3 bin TL verecek
Kaynak: A.A