Dolar ve euro o ülkenin parasını yerle bir etti. Tarihin en yüksek seviyesini gördü. İran'da doların satış kuru 60 bin 100 tümene ulaştı

Son aylarda Avrupa Birliği (AB) de ülkedeki protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi, Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılmak üzere Rusya'ya silah gönderildiği iddiaları ve nükleer programı gibi nedenlerle İran'a yaptırım kararları uygulanmıştı. Bu kararlar sonrasında ulusal para birimi resmen çöktü ve dolar ile Euro ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve euro o ülkenin parasını yerle bir etti. Tarihin en yüksek seviyesini gördü. İran'da doların satış kuru 60 bin 100 tümene ulaştı - Resim: 1

İran'da son aylarda yükselişi dizginlenemeyen dolar ve euro ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Ülkede serbest döviz piyasasını izleyen "bonbast.com"a göre, serbest piyasada doların satış kuru 60 bin 100 tümene ulaşarak ilk kez yeni psikolojik eşik sayılan 60 bin tümeni de aştı.

Yeni bir rekor kıran avro ise 63 bin tümenden işlem gördü.

Serbest piyasada doların satış kuru hafta başında ilk kez psikolojik eşik sayılan 50 bin tümeni geçmişti.

İran para birimindeki değer kaybı

İran'da 1 ABD doları, ocak ayının başında 41 bin tümen civarında işlem görüyordu. Buna göre, İran'ın yerel para birimi sene başından bu yana dolar karşısında yüzde 46 değer kaybetti.

Kaynak: A.A