Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Okuma alışkanlığı kazandırayım derken kitap aşkını öldürmeyin!

Erken yaştaki çocuklara kitapları sevdirmek bazen zor olabilir. Ancak kitap okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması çok önemli. Çocukların hayal gücünün gelişiminde büyük etkisi olan kitaplar, çocukların hem zihinsel gelişimi hem de iletişim becerilerinin gelişmesinde büyük etki yaratıyor. Ancak bazen çocuklara kitap alışkanlığı kazandırmak sandığınızdan zor olabilir. Peki, çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Google Haberlere Abone ol
Çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır? Okuma alışkanlığı kazandırayım derken kitap aşkını öldürmeyin! - Resim: 1

Çocuklar birbirinden çok farklıdır, kimi geç konuşur, kimi hiç susmaz, kimi sakin, kimi çok haylaz. Önemli olan çocuklarınızı küçük yaşlarda başlayıp ilerleyen yaşlarına kadar kimseyle karşılaştırmayın. Komşunun kızı, bakkalın oğlu diye diye çocuklarda küçük yaşlarda içi dönük bir hal almalarına sebep olabilir, özgüven eksikliği yaratabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında çocuklarınız küçük yaşlarda okumayı öğrensin, daha akıcı konuşabilsin ve okuma alışkanlığı kazansın istiyorsanız eğer sizlerin de onlarla birlikte okuyor olmanız gereklidir. Yapmadığınız şeyleri çocuklarınızı yapmasını beklemeyin. Çocuklar bizlere sıfır bir ürün gibi gelir ve ne verirsek onu almaya çok müsaitlerdir. Eğer argo konuşuyorsanız çocuğunuzun da sizden duyduklarını uygulamasını yadırgamayın.