Bu maddeler hayatta kalmanızı sağlayacak! Deprem riskine karşın konut sigortası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Konut sigortası mı yaptırmalı yoksa DASK mı? Hangisi daha güvenli. Konut sigortası nedir, DASK nedir?

Yaşanan depremlerin ardından, yıkılmış veya çökmüş yapılardan elde edilen örnekler aracılığıyla, binaların dayanıksız veya çürük olmasına sebep olan birtakım etmenler saptanmıştır. Bu raporların ışığında da inşa edilecek yeni yapıların dayanıklı ve sağlam olmalarını sağlayacak adımlar atılmıştır. Bu atılan adımlar içinde bulunduğunuz evi çok daha sağlam yapacak ve olası bir depremde belki de hayatınızı kurtaracak. İşte o maddeler...

Google Haberlere Abone ol
Bu maddeler hayatta kalmanızı sağlayacak! Deprem riskine karşın konut sigortası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Konut sigortası mı yaptırmalı yoksa DASK mı? Hangisi daha güvenli. Konut sigortası nedir, DASK nedir? - Resim: 2

DASK BİNAYI, KONUT SİGORTASI EVİ VE İÇİNDEKİLERİ KORUR

Uludüz, DASK'ın yalnızca deprem ve deprem sonucu meydana gelen sel, yangın gibi doğal afetler sebebiyle binada oluşan maddi hasarlara karşı güvence sağladığını, konut sigortasının ise hem evi hem de konut içerisinde yer alan tüm eşyaları kapsayan çok daha geniş boyutlu bir güvence imkanı sunduğunu anlattı.

DASK'ın belirli bir miktara kadar güvence sağladığını, evin gerçek değerini güvence altına almak için konut sigortası sahibi olmak gerektiğini vurgulayan Uludüz, "Yani aslında konut sigortası ile metrekare başına belirlenen DASK teminatından çok daha yüksek teminatlara konut sigortası sayesinde ulaşmak mümkün olabiliyor. Konut fiyatıyla karşılaştırıldığında oldukça uygun olan konut sigortası poliçeleri, günlük hayatta yaşanabilecek hırsızlık, elektrik ve su tesisatı kaynaklı sorunlar gibi olumsuzlukları da kapsıyor." ifadelerini kullandı.

"DASK POLİÇESİ GÜNCEL OLMALI , KİRACILAR KONUT SİGORTASI DA YAPTIRMALI"

Uludüz, DASK'ın her sene yenilenmesi gerektiğini anımsatarak, ev sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan Zorunlu Deprem Sigortası'nın olup olmadığının kiracılar tarafından da kontrol edilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Uludüz, "Sigorta yaptırılacak konutta kiracı ya da ev sahibi olmak, teminatların kapsamı açısından önemli. Ev sahipleri için bina ve eşya teminatını bir arada almak gerekirken, kiracıların da eşyalarını güvenceye almak için ayrıca poliçe oluşturması gerekiyor. Bu nedenle kendi eşyalarını koruma altına almak isteyen kiracıların konut sigortası yaptırması önem teşkil ediyor." uyarısında bulundu.

Kaynak: A.A