Bu maddeler hayatta kalmanızı sağlayacak! Deprem riskine karşın konut sigortası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Konut sigortası mı yaptırmalı yoksa DASK mı? Hangisi daha güvenli. Konut sigortası nedir, DASK nedir?

Yaşanan depremlerin ardından, yıkılmış veya çökmüş yapılardan elde edilen örnekler aracılığıyla, binaların dayanıksız veya çürük olmasına sebep olan birtakım etmenler saptanmıştır. Bu raporların ışığında da inşa edilecek yeni yapıların dayanıklı ve sağlam olmalarını sağlayacak adımlar atılmıştır. Bu atılan adımlar içinde bulunduğunuz evi çok daha sağlam yapacak ve olası bir depremde belki de hayatınızı kurtaracak. İşte o maddeler...

Google Haberlere Abone ol
Bu maddeler hayatta kalmanızı sağlayacak! Deprem riskine karşın konut sigortası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Konut sigortası mı yaptırmalı yoksa DASK mı? Hangisi daha güvenli. Konut sigortası nedir, DASK nedir? - Resim: 1

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşların, Zorunlu Deprem Sigortası ile konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair akıllarındaki soru işaretleri arttı. Türkiye genelindeki konutların yüzde 55,4'ünde Zorunlu Deprem Sigortası bulunurken, konut sigortasındaki oranlar çok daha geride kalıyor. Afet durumlarında hem evin değerini daha yüksek oranda karşılayan hem de ev içerisindeki eşyaları güvenceye alan tam bir maddi koruma için konut sigortası sahibi olmak önem taşıyor.

KONUT SİGORTASI MADDİ KAYBI KARŞILAMAK İÇİN DAHA UYGUN

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sigortam.net Üst Yöneticisi (CEO) Bora Uludüz, depremlerin ardından yaşanan acıya işaret ederek, afetlerin yaralarını sarmaya çalışırken gelecekte yaşanabilecek olası felaketlere karşı önlem almayı unutmamak gerektiğini bildirdi.

Dünya Bankası'nın depremin doğrudan fiziki zararının 34,2 milyar dolar olacağı öngörüsünde bulunduğunu aktaran Uludüz, depremde zarar gören konutlar için toplam DASK teminatının 25 milyar lira olarak hesaplandığını anlattı.

Uludüz, risklerin yurt dışı ile paylaşılmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sigorta güvencesi sağlamanın en önemli yanı, risklerin gerçekleşmesi durumunda, maddi yükün reasürans yoluyla yurt dışıyla paylaşılmasını sağlamak. Düşük sigorta oranları nedeniyle yaşanan afetlerin tüm maddi zararını milli ekonomimiz aracılığıyla karşılamak zorunda kalıyoruz. Bireysel düzeyde ise DASK ile sınırlı bir güvence elde ederken, konut sigortası ile daha kapsamlı, yaşadığımız maddi kaybı gerçek anlamda karşılamaya daha yakın bir güvence elde edebiliyoruz. Bu yüzden Sigortam.net olarak hem müşterilerimizde hem de genel olarak toplumda sigortalılık bilincinin yerleşmesine büyük önem veriyoruz."

Kaynak: A.A