Bu haberi okuyan erkekler artık kola içmeyecek! Gazlı içeceklerle kellik arasındaki ilişki ortaya çıktı, bilim dünyası şokte

Erkekleri şoke edecek bilgi ortaya çıktı, saç sorunu yaşayan erkekler bu haberden sonra gazlı içeceklerden tamamen uzak duracak. Kel kalmak istemeyen erkekler dikkat. 18 ile 45 yaş arasındaki erkekler arasında araştırma yaptı ve ne kadar gazlı içecek içtikleri soruldu. Sonuçta ortaya gazlı içecek ve kel kalma ilişkisi ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Bu haberi okuyan erkekler artık kola içmeyecek! Gazlı içeceklerle kellik arasındaki ilişki ortaya çıktı, bilim dünyası şokte - Resim: 1

Bilim insanlarına göre günde sadece bir gazlı içecek tüketenlerin, gazlı içeceklerden kaçınanlara kıyasla erkek tipi saç dökülmesi yaşama riski yüzde 57 daha fazla.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, günde sadece bir defa şekerli içecek içmek bile kel kalma riskini artırıyor. Çin'deki Tsinghua Üniversitesi'nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada, 18-45 yaş arası binden fazla erkeğin verileri incelendi. Sonuçlar, kola, gazlı içecekler, tatlandırılmış meyve suları ve enerji içecekleri gibi ürünlerin saç dökülmesinin baş suçlusu olduğunu gösteriyor. Bu içecekler kel kalma riskini neredeyse yüzde 60 artırıyor.

Cleveland Clinic'e göre erkeklerin yarısı saçlarını 50 yaşına kadar kaybediyor. Kel erkeklerin yüzde 25'i saç dökülmesinin erken belirtilerini 21 yaşından önce görüyor.

Nutrients dergisinde yayınlanan çalışmaya, 18 ile 45 yaş arasındaki binden fazla erkek katıldı. Araştırmacılar, fazla şekerin insülin direncine yol açıp kan akışını etkilediğini, bu nedenle saç köklerinin zayıfladığını ifade etti. Ayrıca şekerli ve kızarmış yiyeceklerin de kel kalma olasılığını artırdığına dikkat çekildi.