Birçok ev hanımı biliyor ama söylemiyordu: Böreğin çıtır çıtır olmasını sağlayan tüyo belli oldu

Böreğin çıtır çıtır olmasını sağlayan tüyo açıklandı. İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Birçok ev hanımı biliyor ama söylemiyordu: Böreğin çıtır çıtır olmasını sağlayan tüyo belli oldu - Resim: 1

Çıtır börek yapmak, bazı insanlar için karmaşık görünebilir, ancak aslında temel bir börek tarifiyle başlamak oldukça kolaydır. Yaptığınız böreklerin arzu ettiğiniz gibi olmadığını hissediyorsanız işte size çıtır çıtır börek yapmanın tüyosu...

Soda

Hazır yufkadan yaptığınız böreklerinizin üzerine yumurta sarısı sürerken içine biraz da soda katın. Hatta bir şişe sodayı direkt böreklerinizin üzerine de dökebilirsiniz. Bu kadar suyun içinde nasıl pişecek diye korkmayın, çünkü sonuca siz de inanamayacaksınız. Çıtır çıtır olan dışına rağmen içi de bir o kadar yumuşak kalacak!

Yoğurt

Eğer evde yumurta yoksa ya da kokusu sizi rahatsız ediyorsa üzülmeyin. Yoğurt imdadınıza yetişir! Birkaç kaşığın içine zeytinyağı koyup böreklerinizin üstüne sürebilirsiniz. Bu sayede nar gibi kızaran börekler yapabilirsiniz!

ÇITIR ÇITIR BÖREK YAPMAK İÇİN İHTİYACINIZ OLAN HER ŞEY!

Malzemeler:

Yufka veya baklavalık börek hamuru

İç harcı için istediğiniz malzemeler (örneğin, peynir, ıspanak, kıyma, patates, vs.)

Sıvı yağ veya eritilmiş tereyağı

Yumurta (isteğe bağlı, böreklerin üzerine sürmek için)

Susam veya çörek otu (isteğe bağlı, üzerini süslemek için)

Yapılışı:

İlk adım, iç harcınızı hazırlamaktır. Hangi malzemeleri kullanacaksanız, bunları önceden pişirip soğumaya bırakın. Örneğin, peynirli börek yapacaksanız, peyniri rendeleyin. Ispanaklı börek yapacaksanız, ıspanakları doğrayın ve suyunu sıkın.

Börek hamurunu hazırlayın. Eğer yufka kullanıyorsanız, yufkaları tezgahınıza serin ve her birini sıvı yağ veya eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Baklavalık börek hamuru kullanıyorsanız, ince katmanları ayırın ve yağlayın.

Yağladığınız börek hamurlarını istediğiniz boyuta kesin veya börek yapmak istediğiniz şekle göre düzenleyin. Genellikle üçgen veya rulo şekli tercih edilir.

İç harcı hamurların üzerine yerleştirin. İsterseniz iç harcın üzerine biraz yumurta sürerek böreklerin daha çıtır olmasını sağlayabilirsiniz.