Arı sokması ölüme neden oluyor! Uzman Çavuş Mehmet Burak Keçe'nin arı sokması nedeniyle şehit olmasının ardından Prof. Dr. Gülbahar'dan hayat kurtaran uyarılar: Arı sokması sonrası ne yapmalı?

Piyade Uzman Çavuş Mehmet Burak Keçe'nin Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde arı sokması sonucu geçirdiği "Akut-alerji krizi" nedeniyle şehit olması Türkiye'yi yasa boğdu. Arıların neden olduğu böcek sokmalarının ülkemizdeki görülme sıklığının %50 ila %95 arasında olduğunu söyleyen Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Okan Gülbahar çok önemli uyarılarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Arı sokması ölüme neden oluyor! Uzman Çavuş Mehmet Burak Keçe'nin arı sokması nedeniyle şehit olmasının ardından Prof. Dr. Gülbahar'dan hayat kurtaran uyarılar: Arı sokması sonrası ne yapmalı? - Resim: 1

Prof. Dr. Okan Gülbahar bir kişinin yaşam boyu arı tarafından sokulma oranının ise %95 gibi oldukça yüksek oranlarda gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Gülbahar şöyle devam etti: “Anafilaksi ya da akut alerji krizi, arı zehrinde bulunan proteinlere karşı sokulan kişide, o proteinlere özel olarak üretilmiş IgE yapısındaki antikorların, vücudun savunma sistemi hücrelerini uyarması sonucu gelişir. Bu nedenle daha önce arı tarafından hiç sokulmamış bir bireyde alerjik reaksiyon gelişme olasılığı son derece düşüktür.”