Altın fiyatları tepetaklak oldu! İslam Memiş ‘son alım fırsatı’ dedi: O tarihte rüzgar terse dönecek

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta açıklanan ABD enflasyon verisi sonrasında düşüşünü hızlandırdı. Ons altın dün 2 yılın en düşük seviyesini görürken, bir süredir 1000 lirada tutunma mücadelesi veren altın gram fiyatı ise 972 liraya kadar geriledi. Peki gram altın almalı mı satmalı mı? Altın gram fiyatı neden düştü? Gram altın yılsonu tahmini ne oldu? İşte uzman görüşleri…

Google Haberlere Abone ol
Altın fiyatları tepetaklak oldu! İslam Memiş ‘son alım fırsatı’ dedi: O tarihte rüzgar terse dönecek - Resim: 1

ABD’de enflasyon rakamlarının yüksek gelmesinin ardından Fed'in gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını 100 baz puan artırabileceğinin konuşulmaya başlanması altın fiyatını aşağı çekiyor. Spot altın fiyatı dün sabah son 2 yılın en düşük seviyesi olan 1.660 dolar/ons seviyesini gördü. Bir süredir 1000 lira psikolojik seviyesinde tutunma çabası veren gram altın fiyatları ise ons altındaki düşüşten nasibini alarak dün 972 liraya kadar çekildi. Altının gram fiyatı böylece 2 ayın en düşük seviyesini gördü.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Analistler altındaki düşüşün en büyük nedenini ekonomik yavaşlama ve faizlerdeki artış olarak açıklıyor. Normal koşullarda küresel yavaşlama durumlarında altına talebin çoğu zaman arttığını söyleyen analistler bu defa talepteki zayıflamayı faizlere bağlıyor. ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB başta olmak üzere merkez bankaları faizler uzun zamandır görülmemiş oranlarda artırıyor. Çünkü enflasyon 40 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde ve kötü olan nokta ise enflasyon düşüş emaresi göstermiyor. Son aylarda petrol gerilese de gıda fiyatları çok yüksek ve talep enflasyonu da aynı şekilde yüksek olduğu için enflasyona ‘yapışkan’ ifadesi ekleniyor.