1999 sonrası için EYT fırsatı! 5 maddelik detayla birçok kişiye emeklilik yolu. İşte birçok sigortalıya emeklilik yolu açacak fırsatın detayları

EYT yasası 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış yılını ve primini tamamlamış sigortalıları kapsıyor. Ancak 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da EYT'li olmak için bazı imkanlar var. İşte birçok sigortalıya emeklilik yolu açacak fırsatın detayları.

Google Haberlere Abone ol
1999 sonrası için EYT fırsatı! 5 maddelik detayla birçok kişiye emeklilik yolu. İşte birçok sigortalıya emeklilik yolu açacak fırsatın detayları - Resim: 1

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin ocak ayı ile birlikte yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenleme yasalaşınca ise başvurular başlayacak.

Sabah'ın haberine göre, EYT yasası 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış yılını ve primini tamamlamış sigortalıları kapsıyor. Ancak Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre, 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da EYT'li olmak için bazı imkanlar var. İşte o 5 yöntem...

Özellikle işe giriş tarihini öne çekme durumunda olan sigortalılar EYT kapsamına girebilir. Ancak bu imkanlardan özellikle ilk dördü için EYT yasasının içinde bir düzenleme şart görünüyor.

1-ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerliğini sigortadan önce yapanlar borçlandıkları gün kadar işe giriş tarihlerini geri çekebilir. Örneğin 2000 yılının Ocak ayında sigortalı olan birisi bu tarihten önce askerlik yapmışsa 5 aylık bir askerlik borçlanması yaparak işe giriş tarihini 8 Eylül 1999 öncesine çekebilir.

2-STAJ SONRASI DOĞUM BORÇLANMASI

Anneler doğum borçlanmasını sigortadan sonra yapabiliyor. Ancak burada staj başlangıç olarak kabul ediliyor. Staj ile normal sigorta arasında doğumu olan kadınlar borçlandıklarında işe giriş tarihleri iki yıl geriye gidiyor. Örneğin 1996 yılında staj yapan bir anne staj sonrası bir çocuk dünyaya getirmiş ve 2000 yılında çalışmaya başlamışsa, bu çocuğu borçlanarak işe giriş tarihini 1998 yılına çekebilir.