Dağıstan'da sinagog, kilise ve polis noktasına eş zamanlı saldırı. 7'si polis 9 kişi hayatını kaybetti

Rusya’ya bağlı Dağıstan’da bir polis noktası, sinagog ve iki kilise eş zamanlı silahlı saldırıların hedefi oldu. 7'si polis, 9 kişi hayatını kaybetti. 25 kişi yaralandı.

Google Haberlere Abone ol
Dağıstan'da sinagog, kilise ve polis noktasına eş zamanlı saldırı. 7'si polis 9 kişi hayatını kaybetti
Sosyal Medya

Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bugün TSİ 18.00 sularında Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin eş zamanlı saldırı gerçekleştirdikleri belirtildi.

Açıklamada saldırganların Mahaçkale’deki bir polis noktasına ve Derbent’teki iki kilise ve bir sinagoga saldırdıkları bilgisine yer verildi. Bir papazın da yaşamını yitirdiği aktarılan açıklamada, güvenlik güçleri ve saldırganlar arasında silahlı çatışmanın yaşandığı aktarıldı.

7'Sİ POLİS 9 KİŞİ ÖLDÜ

Dağıstan Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada ise saldırılarda 7'si polis olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

SALDIRGANLARDAN 4'Ü ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Saldırganları yakalamak için çalışmalar sürerken, Dağıstan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Gayana Garieva 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurarak, “Kolluk kuvvetleri Mahaçkale'de şu ana kadar 4 saldırganı etkisiz hale getirdi” ifadelerini kullandı. Bölgede yer yer güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışmalar sona erdi.

POLİS ARACINA ATEŞ AÇILDI

Kimliği belirlenemeyen saldırganlar, bir polis aracına ateş açtı. Saldırıda 1 polis yaralandı. Saldırganlar bölgeden araçla kaçtı.

Dağıstan'da art arda düzenlenen saldırıların ardından bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Rusya İçişleri Bakanlığı, İnguşetya, Çeçenistan ve Kabardey Balkar'da da güvenlik önlemlerinin arttırıldığını duyurdu. Rusya Soruşturma Komitesi saldırılarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini, saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tespit edilmesi için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

BİR PAPAZ ÖLDÜ

Bir papazın da yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Derbent’teki sinagogda yangın çıktığı görüldü.

Avrupa medyasına yansıyan haberlerde, saldırıların arkasında DEAŞ terör örgütünün olduğu öne sürüldü.

KONSER SALONU SALDIRISI

Öte yandan, Rusya'nın başkenti Moskova'da Mart ayında bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısında en az 133 kişi hayatını kaybetmiş, 140'tan fazla kişi de yaralanmıştı. IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından Rusya'da ulusal yas ilan etmişti.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin