Meğer birçok lokanta aşçısı bu yöntemi kullanıyormuş: Patlıcanı böyle kızartırsanız ne kararıyor ne de yağ çekiyor

Patlıcanı kızartırken bilmeniz gerekir birkaç aşçılık tüyosu var. İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Meğer birçok lokanta aşçısı bu yöntemi kullanıyormuş: Patlıcanı böyle kızartırsanız ne kararıyor ne de yağ çekiyor - Resim: 1

Patlıcan kızartması çok sevilen yiyeceklerden. Özellikle patates kızartmasının yanına da çok yakışıyor. Patlıcan kızartması yaparken en çok karşılaştığımız iki sorun bulunuyor.

* Yağ çekme sorunu

* Kararma sorunu

Patlıcan kızartması yaparken bilmeniz gereken iki tüyoyu sizlerle paylaşacağız. Bu iki bilgi sayesinde artık ne patlıcanlar yağ çekecek nede kararacak.

İşte bilmeniz gerekenler;

Yağ çekmemesi için yapılması gerekenler;

1. Tuzlu Suda Bekletin

Patlıcanların kabuklarını soyup dilimleyin. Daha sonra bir miktar tuz eklediğiniz su içerisinde bekletin. Patlıcan dilimlerinin suyunu iyice süzüp kağıt havlu ile kuruladıktan sonra kızartmaya başlayın. Bu yöntem sayesinde patlıcanların yağ çekmesi ve acı lezzeti azalır.

2. Sirke Katın

Kızartma yağına bir miktar sirke katarak patlıcanların fazla yağ çekmesini önleyebilir aynı zamanda daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Ilık Suya Sokun

Patlıcanları kızarttıktan hemen sonra ılık suya sokup çıkarın. Daha sonra süzgeçte bekletin, böylece ağır yağ kıvamından kurtulabilirsiniz.

4. Ağırlık Koyun

Patlıcanları soyup dilimledikten sonra kağıt havlu üzerine dizin. Üzerlerine bir miktar tuz serpip kağıt havlu ile örtün. Son olarak üzerlerine su bardağı gibi ağırlık yapacak bir şey ekleyip 1-2 saat bekletip kızartma aşamasına öyle geçin. Böylece patlıcanların yağ çekmesini büyük ölçüde önleyin.