İlk kez 1954'te fark edilmişti: Ardahan'daki görkemli Atatürk silüeti bu yıl da ortaya çıktı

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Karadağlar'ın eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti, bu yıl da görülmeye başlandı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Ardahan'ın Damal ilçesindeki Mustafa Kemal Mahallesi Karadağ sırtlarında her yıl 15 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan Atatürk silüeti erken belirmeye başladı. Atatürk'ün silüetini izlemeye gelen Damal Süleyman Demirel İlkokulu öğrencileri silüetin ortaya çıkmasıyla özçekim yaptı.

Öğrenciler, dün saat 18.00 sıralarında Mustafa Kemal Mahallesi'ndeki Karadağ sırtlarında Atatürk silüetinin belirdiğini gördü. Her yıl 15 Haziran ile 5 Temmuz arasında görülen silüetin erken görülmesini fırsat bilen öğrenciler, tarihi anı cep telefonlarına kaydetti.

Öğrencilerden Asiye Özek ve Gaye Karakurt, silüeti izlemek için geldiklerini söyleyerek, "Güneşli havalarda silüet ortaya çıkıyor. Bu görüntüyü izlemek için her yerden geliyorlar. Bugün güneşli bir hava var. Biz de arkadaşlarımızla birlikte izlemeye geldik" ifadelerini kullandı.

Her yıl şenlikler düzenleniyor

Atatürk silüeti, 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüete fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.

Karadağlar eteğinde özellikle haziranda başlayarak temmuz sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995'ten itibaren her yıl temmuz ayında düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile kutlanıyor.

Etiketler ardahan atatürk