Adeta bir demir ambarı: Ispanaktaki demir miktarına bin basan besin bulundu. Sofranızdan sakın eksik etmeyin

Demir minerali, sağlığımız için en gerekli olan minerallerden biridir. En iyi demir kaynaklarından biri olarak kabul edilen ıspanaktan daha fazla demir depolayacak besinler olduğunu biliyor muydunuz? İşte ıspanaktan daha fazla demir içeren mucizevi besinler

Google Haberlere Abone ol
Adeta bir demir ambarı: Ispanaktaki demir miktarına bin basan besin bulundu. Sofranızdan sakın eksik etmeyin - Resim: 2

Ispanaktan daha fazla demir içeren besinler

Ispanağın demir miktarından daha fazla olan besinlerin başında kuru kayısı gelir. Yaklaşık yarım bardak kuru kayısı 2 mg demir içerir. Kuru kayısı ayrıca sağlıklı görme yeteneğinin sağlanmasına yardımcı olabilecek A vitamini açısından da zengindir.

Bir diğer besin ise kinoadır. Kinoa sadece mükemmel bir protein kaynağı değil aynı zamanda demirdir. Yaklaşık bir fincan kinoa 2,8 mg demir içerir. Aynı zamanda glutensizdir. Ispanaktan daha fazla demir içeren diğer besin, mercimektir.

Yaklaşık yarım bardak pişmiş mercimek 3 mg demir içerir. Kaju fıstığının da yaklaşık 100 gramı 6,68 mg demir içerir. Chia tohumları lif, protein ve demir açısından zengindir. Chia tohumlarını içeceklerinize, pudinglerinize ve salatalarınıza ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

NOT: Bu haber genel bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak adına tüketmeden önce mutlaka uzmanınıza danışın.

SIRADAKİ GALERİ

Türk kahvesine 2 kaşık bal eklerseniz... Türk kahvesine 2 kaşık bal eklerseniz...