Üç bakan canlı yayında depreme yakalandı!

Deprem bölgesinde bulunan İçişleri Soylu, Sağlık Bakanı Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ortak açıklama yaptı. Üç bakan canlı yayına hazırlanırken 4.2 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi.

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgeye intikal etti. Gece boyunca deprem bölgesinde çalışmaları takip eden üç bakan ortak açıklama yaptı.

Üç bakan açıklama yapmak üzere geldikleri valilik binasında canlı yayına hazırlanırken depreme yakalandı. Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre bu, 11.40’da meydana gelen depremin büyüklüğü 4.2 olarak ölçüldü.

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

* Deprem olur olmaz daha önce belirlediğimiz afet müdahale planı çerçevesindeki adımlarımızı attık.

* Malatya Doğanyol’da 4, Elazığ’da 18 vatandaşımız hayatını kaybetti.

* Elimizdeki temel veriler çerçevesinde hastanelerde hayati fonksiyonlarıyla ilgili bir tedirginlik yaşayacağımız bir hastamız yok.

* 398 artçı deprem oldu, bunların 13’ünün büyüklüğü 4’ün üzerinde.

* Deprem olduğu andan itibaren toplam 39 kişi göçük altından çıkarıldı.  22 kişinin daha enkaz altında olduğu sanılıyor.

* Adıyaman Cezaevi’nde hasar oluştu. Cezaevinin boşaltılması hususu değerlendirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasından satır başları:

* Şuana kadar 22 vatandaşımızı kaybettik. Kaygı ve panik sebepleri dahil olmak üzere hastanelerimize başvuran kişi sayısı 1031 kişi oldu. 382’si yaralıydı. Bu sayı içinde takibi devam eden 128 hasta var. 34’ü yoğun bakımda.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuşmasından satır başları:

* İçme suyu ve kanalizasyonla ilgili bölgemizde alt yapı sorunu bulunmamaktadır.