Sosyal medya Mansur Yavaş'ın sözlerini konuşuyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın sözleri sosyal medyanın gündemi oldu. Yavaş'ın, "Biz devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar yakıştırılmasına. Bizim herhangi bir memurdan farkımız yok, maaşımızı da siz ödüyorsunuz" sözleri en çok paylaşılanlar arasında.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın katıldığı bir programda sözylediği sözler sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasına girdi. Yavaş programda şu sözleri sarf ediyor:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş , katıldığı bir programda yaptığı konuşma sosyal medyada gündem oldu.

Kendi özgürlüğünüzü bir başkasına emanet ediyor, sizin gibi bir insanın otoritesini kabul ediyorsunuz. Bunu toplumsal sözleşmeyle, Anayasalarla yapıyoruz.

Yerel yönetimler gerçek demokrasiyi oluşturmak için kurulmuştur. Bugün Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bir çok işi yapmak için belediyeye ihtiyaç yoktur. Yerel yönetimler insanların ödedikleri vergiler, insanların istedikleri gibi harcansın diye kurulmuştur.

Vergileri veriyorsunuz, devlete gidiyor. Devlet bu paranın %6'sını nüfusuna göre belediyelere gönderiyor. Bu cumhuriyetin ilk yıllarında %27'ydi. O zaman nüfusun %15'i şehirlerde yaşıyordu, şimdi %92'si şehirlerde yaşıyor ama aldığımız pay %6.

İngiltere'de çoğu belediye başkanı işe gitmez, maaş almaz, semboliktir. Belediye başkanının istediği gibi para harcama yetkisi yoktur.

İhaleleri açık yapmaya başladık. ASKİ’nin boru ihalesini 400 bin kişi izledi. İnsanlar verdikleri paranın nasıl harcandığını görmek istiyor. Bu açık ihaleler sayesinde 670 milyon TL bütçe fazlası verdik. Tabii bu paralarla borçları ödüyoruz.

Bunu özellikle anlatmak istiyorum. Biz sizin paranızı harcıyoruz ve devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar yakıştırılmasına, protokolde oturulmasına. Bizim herhangi bir memurdan farkımız yok, maaşımızı da siz ödüyorsunuz. Yaptığımız bütün işlerin parası da sizden çıkıyor.

Devlet yönetiminin asla sizin üzerinizde bir şey olmadığını ve sizin Anayasa’da verdiğiniz yetkiyle sizi yönettiklerini bilerek, öyle koca koca arabalarla ve korumalarla gidenlere bakmayın. Onlar aslında haksızlık yapıyorlar.

Hukukun en iyi uygulandığı ülkelerin listesini bir kağıda yazın. Sonra da milli gelirin en yüksek olduğu ülkeleri yazın. İki listeyi karşılaştırdığınızda, yan yana geldiklerini göreceksiniz. Eğer hukuk yoksa, ekonomi de yoktur arkadaşlar.