Mucize kurtuluş kamerada: Dev kaya evin içine böyle daldı! Evdekiler kendini son anda kurtardı

ABD'nin Hawaii eyaletinin Honolulu bölgesinde dev bir kaya bir ailenin evine çarptı. Son anda canını kurtaran ev sahibi ve o dev kayanın ailenin evini savaş alanına çevirmesi ise kameralara böyle yansıdı.

Google Haberlere Abone ol

Hawaii'de dev bir kaya, bir ailenin evini harabeye çevirdi. Evin sahibi son anda canını kurtarırken o anlar ise kameralara böyle yansıdı.

Honolulu bölgesinin Palolo adlı yüksek rakımlı yerleşim bölgesinde kazı çalışması yapan bir grubun ardından bölgedeki kayaların düşmesi endişesi artmaya devam etmekte. Çalışmaları yürüten ekip vadiden aşağı yuvarlanan bir kaya olmadığını belirtti fakat gerçekleşen son olay ile birlikte 24 saat içerisinde aynı bölgeden toplamda üç kayanın düştüğü bilgisine ulaşıldı.

"OLDUKÇA SARSILMIŞTIM"

Yerel bir gazete ise iddiaları araştırdı ve o kayalardan sonuncusunun Palolo'da ikamet eden Caroline Sasaski'nin, geçtiğimiz Cumartesi günü evine çarptığını ve canını son anda kurtardığı bilgisine ulaştı. Evine çarpan dev bir kaya ve canını son anda kurtarmasının ardından Sasaki konu hakkında, "Bugün biraz daha iyiyim. Geçen gece oldukça sarsılmıştım. O esnada bir gürültü ve patlamanın haricinde gerçekten ne olduğunu bilmiyorum." yorumlarında bulundu.

"DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY HİÇ OLMADI"

Öte yandan, aynı mahallede büyüyen ve orada yaşamaya devam eden Sasaski, yeni evine taşınmasının ardından yaklaşık bir hafta sonra vadiden aşağı yuvarlanan büyük kayalar görmediklerini söyledi. Sasaki, "Aynı yerde oturuyorduk. Eski evimizi yıktık ve yeniden inşa ettirdik ve bu olay, daha önce hiç yaşanmadı. Şiddetli yağmur ve kasırga uyarılarına rağmen, hiçbir şey olmadı. Yani, hiç kaya düşmedi. Dağı oymalarından dolayı bazı sorunlar yaşadık fakat sebebi bu mu bilmiyorum." dedi.

"KORUYUCU KABLO OLMASA ZARAR ÇOK DAHA BÜYÜK OLURDU"

Bir diğer yandan, bölgede oturan başka mahalle sakinleri ise bu olayın nedeninin Sasaki'nin evinin arkasında yer alan dağın oyulmasının sebep olduğunu düşünüyor. Vadide "geliştirme sahibi" olarak çalışmalarına devam eden Bingning Li ise bu olayların bağlantılı olmadığını savundu. Konu hakkında da, "Hiç de değil, bu kaya çok daha yukarıdan. Mülkün yaklaşık 50 feet (15 metre) üzerinde duran o kayalara baktım ve oradan bizim alanımıza sonra da mülke doğru düşmüş olmalı. Böylelikle de o kaya, kendisini durdurması gereken kablolardan birine çarptı ve kabloyu kopardı ve bu da kayanın ivmesini oldukça düşürdü. Kablo olmasaydı zarar çok daha büyük olurdu." yorumunda bulundu.

Aynı zamanda bölgede çalışmalarına devam edeceklerini belirten Li, projelerini incelemek ve güvenliği arttırmak adına projeleri boyunca büyük bir bariyer duvar çekeceklerini ve bunun için bölgeye mühendisler getireceklerini belirtti.

"HERKES BU OLAYA DAHİL OLMALI, İNSANLARIN HAYATLARI SÖZ KONUSU"

O dehşet anları kameralara yansırken bölge sakinleri ise bir can kaybı yaşanmadan önce cevap istiyor. Sasaki, "İzin ve Planlama Dairesi, Acil Durum Yönetimi Dairesi, Belediye başkanı, ve meclis üyeleri. Hepsi bu olaya dahil olmalı çünkü insanların hayatları söz konusu." dedi.

Etiketler ABD Hawaii kaya