Herson'daki limanda demirli Türk yük gemisine füze isabet etti: Büyük hasar alan köprüde yangın çıktı

Ukrayna'nın Herson kentinde bulunan limanda demirli Türkiye bandıralı bir yük gemisine füze isabet etti. İddialara göre füze isabet eden gemide yangın çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: Medyatava

Deniz güvenliği şirketi Ambrey tarafından yapılan açıklamaya göre Ukrayna'nın Herson kentinde bulunan limanda demirli olan bir Türk yük gemisine füze isabet etti. Yapılan açıklamaya göre füzenin isabet ettiği gemide yangın çıktı. Bölgedeki kaynaklar ile limanda bulunan kamera kayıtları füzenin gemiye isabet ettiği doğrulandı.

Aykırı'da yer alan habere göre Tuzla isimli Türkiye bandıralı yük gemisi füzeyle isabet aldı. Deniz güvenliği şirketi Ambrey tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Tuzla isimli yük gemisinin köprü kısmına bir füze isabet etti ve yangına neden oldu.

12 TÜRK GEMİSİ MAHSUR KALMIŞTI

Sosyal meydaya düşen videoda çeken Türk gemici, Tuzla gemisinin köprü üstünün imha olduğunu söyledi.

Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana toplam 12 Türk gemisi, Ukrayna limanlarında mahsur kaldı. Ukrayna’nın denize döşediği mayınlar, Rus donanmasının Karadeniz ablukası; füze, roket ve top bombardımanı sebebiyle Türk gemileri limanlardan ayrılamadı.

Dün gece yaşanan hadisede söz konusu Türk gemisi Tuzla’nın Vanuatu bayrağı taşıdığı, tahıl koridoru kapsamındaki gemilerden birisi olmadığı açıklandı. Herson Eyaleti’ni tek taraflı ilhak eden Rusya Federasyonu, bölgenin güneyini kontrol ediyor. Kuzeyinde ise Ukrayna güçleri hakim.