Gaziantep Büyüksehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in karşısında HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya kameramana tokat attı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın programında şoke eden anlar yaşandı. Talat Atilla'nın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştığı görüntülerde Belediye Başkanı Fatma Şahin'in karşısında gazeteci Muharrem Sarıkaya kameramana tokat atıyor.

Habertürk yazarı, gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj yaptığı sırada, bir kablo ile bağlantı kurmaya çalışan kameramana tokat atması kameralara yansıdı.

AÇIKLAMA GELDİ

Sarıkaya Twitter hesabından açıklama yaptı. 'Mazeretsiz' özür dilediğini belirten Sarıkaya şu ifadeleri kullandı:

Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir, İHA Bölge Mürdürü Sayın Orhan Akın ile olaya tanıklık eden Sayın Gaziüantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’den ve kamuoyundan mazeretsiz özür diliyorum… Muharrem SARIKAYA

İşte o tweet:

TOKATTAN SONRAKİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Sarıkaya'nın özüründen sonra tokattan sonraki görüntüler de ortaya çıktı. Sarıkaya'nın sinirinin geçmediği görüldü. Sarıkaya sürekli kağıtlara bir şeyler yazıp rejiye gösterdi. O sırada Şahin de anlatmaya devam etti. Bir süre sonra Sarıkaya hiçbir şey olmamış gibi devam etti.

İşte o görüntüler:

TOKAT YİYEN KAMERAMAN KONUŞTU

Sarıkaya'nın tokat attığı kameraman Ahmet Demir'den de bir açıklama geldi. Demir, Sarıkaya'ya dava açacağını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Ben kameramanlık görevi yapıyordum. Muharrem Bey, kendi kanallarıyla irtibat kurabilmesi için kendi telefonunu kullanmak istedi. Kendi telefonumuzu vermek istedik ama kendisi ısrarla kabul etmedi. Kendi telefonu çekmeyince yayın esnafında sürekli hareket yaptı. Görevim olmasa da durumla ilgilenip telefonumu verdim ve sonrasında bana bu hamleyi yaptı. Çok zoruma gitti bir şey yapamamak ve karşındaki insanın bir şey yapmaması.

Benden özür dilemeye çalıştı. Müdürüm ısrarla kabul etmemi istedi ve ben de yaşına hürmeten kabul ettim ancak avukatımla görüştüm. Rencide olduğum için hukuki süreci başlatacağım. Salı günü dava açacağım.

BİR AÇIKLAMA DA HABERTÜRK'TEN; İÇTENLİKLE ÖZÜR DİLERİZ

Habertürk TV gelen tepkilerin ardından bir açıklama yayımladı.

Habertürk TV'den yapılan açıklama şöyle oldu:

Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu canlı yayınında Ankara Temsilcimiz Muharrem Sarıkaya’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul edilemez ve izahı olmayan davranışından ötürü İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir arkadaşımızdan, ailesinden, çalıştığı kurumdan ve tüm kamuoyundan Habertürk olarak içtenlikle özür dileriz.

FATMA ŞAHİN'DEN DE AÇIKLAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de bir paylaşımda bulundu. Şahin, "Habertürk TV canlı yayını esnasında Muharrem Sarıkaya'nın tepkisi kendisinin de dediği gibi çok yanlıştı. Zaten hemen sonrasında aramızda konuştuk ve ben de düşüncelerimi söyledim. Muharrem Sarıkaya, kendi mesajında da yazdığı gibi sonrasında Ahmet Demir arkadaşımızdan özür diledi" dedi.

'MUHABİRİ, KAMERAMANI EZEN MEDYA DÜZENİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan yapılan açıklamada, "Gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İhlas Haber Ajansı Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir'e yönelik çirkin hareketini en sert biçimde kınıyoruz. Sarıkaya'nın meslektaşımızdan özür dilemesini bekliyoruz" denildi.

Sendika açıklamasının devamında, "İHA muhabiri, meslektaşımız Ahmet Demir'in yanındayız. Dava açmak isterse kendisine hukuki destek de sağlayacağız. Muhabiri, kameramanı ezen medya düzenini değiştireceğiz" ifadeleri yer aldı.

DİSK BASIN-İŞ'TEN AÇIKLAMA: TÜM EMEKÇİLERİN YANINDAYIZ

DİSK Basın-İŞ'ten de açıklama geldi. Sosyla medya aracılığyla Habertürk Genel Merkezi önünde toplanma çağrısı yapan DİSK Basın-İş'in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

"Hepinizi, meslektaşımızın yanında olmak ve sorumlulardan hesap sormak için Beyoğlu'ndaki Habertürk binası önüne davet ediyoruz."

ÇGD: GAZETECİYE ŞİDDET, KİMDEN GELİRSE GELSİN SUÇTUR

Çağdaş Gazeteciler Derneği de bu olaydan sonra Sarıkaya'ya herhangi bir tavır göstermeyip sessiz kalanları kınadı:

Ciner Yayın Grubu bünyesindeki yayın organlarında son dönemde üst üste yaşanan mesleki dayanışmadaki erozyon, Muharrem Sarıkaya'nın, bir basın emekçisine saldırısıyla devam etmiştir.

Gazeteciliğin; hak arayışı mücadelesi kadar insani erdemleri de yüksek bir meslek olduğunu öğrenememişler; bu olaydan sonra Sarıkaya'ya herhangi bir tavır göstermeyenler ve tokadı sessiz kalıp izleyenleri kınıyoruz. Gazeteciye şiddet, kimden ve nereden gelirse gelsin suçtur.