Şarj tarihe mi karışacak? Çinli şirket 50 yıl dayanan batarya geliştirdiğini duyurdu

Çinli girişim Betavolt, iddialı bir şekilde tanıttığı yeni batarya teknolojisiyle, şarj veya bakım gerektirmeden tam 50 yıl boyunca elektrik üretebileceğini belirtiyor. Ancak, bu teknolojinin cebimizdeki akıllı telefonlarda ne zaman kullanılmaya başlanacağı veya kullanılıp kullanılamayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Google Haberlere Abone ol
Şarj tarihe mi karışacak? Çinli şirket 50 yıl dayanan batarya geliştirdiğini duyurdu

Çin merkezli şirket Betavolt, 50 yıl boyunca şarj edilme ihtiyacı duymayan bir batarya teknolojisi geliştirdi. Firma, bu bataryanın akıllı telefonlar ve dronlar bir yana insan vücudundaki kalp pili ve yapay kalp gibi tıbbi cihazlarda da kullanılabileceğini açıklıyor.

Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre bu nükleer batarya, 15x15x5 milimetreküp boyutlarında. 3V voltajda 100 mikrowatt güç sağlıyor. Önümüzdeki seneye kadar 1 watt güç kapasiteli olacak şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Shiftdelete'nin haberine göre, Betavolt’un nükleer bataryası şu anda test aşamasında. Bu yılın sonlarına doğru seri üretime geçirilmesi planlanıyor. Cebimizdeki akıllı telefonlarda ne zaman yer alacağı, daha doğrusu yer alıp alamayacağını ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler batarya şarj
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin