Resmi Gazete'de yayımlandı! Çevrimiçi kullanılan kart ve şifreler KDV'ye tabi olacak

KDV uygulama tebliğine göre, kart, şifre ve kodların; Türkiye'de yerleşik olanlar tarafından yurtdışı firmalardan temin edilmesi halinde, bu kişiler tarafından beyan edilip ödenmesi gerekiyor. Sanal ortamda veya fiziki mağazalarda pazarlanan; aktivasyon, e-pin, oyun, dijital ürün, cüzdan kodları, hediye kartı/çeki ve benzeri mahiyetteki ürünlerin ithali ve satışı katma değer vergisine (KDV) tabi olacak.

Google Haberlere Abone ol
Resmi Gazete'de yayımlandı! Çevrimiçi kullanılan kart ve şifreler KDV'ye tabi olacak

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan KDV uygulama tebliğine göre, bu kart, şifre ve kodların; Türkiye'de yerleşik olanlar tarafından yurtdışı firmalardan temin edilmesi halinde, bu kişiler tarafından beyan edilip ödenmesi gerekiyor.

Kart şifre ve kodların Türkiye'de yerleşik KDV mükellefi olmayan gerçek kişiler tarafından yurtdışı elektronik hizmet sunucularından sağlanması halinde ise bu işleme ilişkin KDV'nin yurtdışı mukimi firma tarafından beyan edilip ödenmesi, Türkiye'de satılması halinde de hesaplanan KDV'nin satıcı firmalar tarafından beyan edilmesi öngörülüyor.

Sanal veya fiziki ortamda, cüzdan kodu ve benzeri adlarla satılan ancak belirli bir ürün veya hizmetin karşılığını temsil etmeyen, ödeme aracı mahiyetindeki kart, şifre ve kodların yurt dışından temini veya Türkiye içerisinde satışı KDV'ye tabi olmayacak.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler kart şifre ödeme
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin