İnek parası ile katılmıştı Avrupa 3'üncüsü oldu: Eski federasyon asbaşkanı milli boksörün babasına büyükbaş hediye etti

Türkiye Boks Federasyonu tarafından bütçe ayrılmadığı iddiasıyla babasının sattığı ineğin parası ile masraflarını karşılayan 19 yaşındaki Oğuzhan Türk, Bulgaristan'da katıldığı şampiyonada Avrupa üçüncüsü oldu. Türk'ün hikayesini duyan eski federasyon asbaşkanı da boksörün babasına büyükbaş hediye etti.

Google Haberlere Abone ol
İnek parası ile katılmıştı Avrupa 3'üncüsü oldu: Eski federasyon asbaşkanı milli boksörün babasına büyükbaş hediye etti

Trabzon'da Türkiye Boks Federasyonu'nun bütçe ayırmadığı iddiasıyla babası Güngör Türk'ün sattığı ineğin parası ile masraflarını karşılayan Oğuzhan Türk (19), Bulgaristan'da katıldığı Gençler Avrupa Boks Şampiyonası'nda, Avrupa 3'üncüsü oldu. Bu hikayeyi duyup, Almanya'dan Trabzon'a gelen eski Türkiye Boks Federasyonu asbaşkanlarından Yılmaz İlkay Arın da milli boksörün babasına büyükbaş hediye etti. Baba Türk, "Seçilse yine bir inek satıp, gönderirim. Bu sefer belki de Yılmaz beyin getirdiği ineği satacağım" dedi.

BÜTÇE AYRILMADI İDDİASI

Akçaabat ilçesinde tarım ve besicilikle uğraşan ailesinin 3 çocuğundan en büyükleri olan lisanslı boksör Oğuzhan Türk, kulübü bünyesinde geçirdiği kamp seçmelerinde başarı elde edip, Bulgaristan'ın Sofya kentinde geçen yıl düzenlenen Avrupa Gençler Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Bir yandan üniversite sınavına hazırlanırken, bir yandan da tutkusu olan boksta çalışmalarını sürdüren Türk, Türkiye Boks Federasyonu'nun bütçe ayırmadığı iddiasıyla yurt dışındaki şampiyonaya katılamayacağını öğrenince durumu babası Güngör Türk'e anlattı.

Federasyon yetkilileri ile görüşmesinden sonuç alamayan baba Türk, gözyaşı dökmesine gönlü razı gelmediği oğlunun masraflarını karşılamak için ahırındaki ineğini satıp, ücreti de federasyon hesabına yatırdı. Babasının girişimleri ile milli takım kafilesine giren Türk, ilk kez çıktığı yurt dışında 86 kiloda şampiyonaya katıldı. Milli forma altında ringe çıkan Türk, katıldığı Gençler Avrupa Boks Şampiyonası'nda, Avrupa üçüncüsü oldu.

FEDAKARLIĞINA KAYITSIZ KALINMADI

Almanya'da yaşayan eski Türkiye Boks Federasyonu asbaşkanlarından Yılmaz İlkay Arın, genç sporcunun başarısı ve babasının fedakarlığına kayıtsız kalmadı. Aile ile temasa geçen Arın, Almanya'dan Trabzon'a gelerek, memleketine bronz madalya ile dönmenin mutluğunu yaşayan milli boksörü ziyaret etti. Ziyarette sürpriz yapan Arın, satın aldığı yeni büyükbaşı aileye hediye etti.

İnek parası ile katılmıştı Avrupa 3'üncüsü oldu: Eski federasyon asbaşkanı milli boksörün babasına büyükbaş hediye etti

HEDEFİ ALTIN MADALYA ALMAK

Hayalinin, dünya şampiyonası ve olimpiyatlara katılmak olduğunu söyleyen Oğuzhan Türk, "Bundan sonraki şampiyonalarda daha iyi dereceler almak için daha çok çalışacağım. Önümüzdeki ay, Samsun'da büyükler şampiyonası var. Oradan da inşallah başarı elde ederim. Hayalim ve hedefim, dünya şampiyonasına katılırsam orada inşallah İstiklal Marşı'mızı okutmak. İnşallah altın madalyayı alıp, ülkemi Avrupa'da ve dünyada temsil ederim" dedi.

'BİRAZ BURUK GURUR OLDU'

Baba Güngör Türk, "Oğlumu Erzurum kampına göndermiştim. Seçmeleri kazandı. Çocuğum beni ağlayarak aradı, 'Seçmeleri kazandım, Avrupa'ya gideceğim' dedi. Sevindik, gururlandık. Oğlum bir gün sonra morali bozuk yine aradı, 'Oğlum ne oldu, sakatlandın mı?' diye sordum. Oğlum bana, 'Federasyon parası olmadığı için bizi Avrupa'ya gönderemiyor. Kendi imkanlarınızla gidin' dedi. Bende de o kadar nakit para yoktu. Oğluma, 'Sen üzülme, seni bir şekilde göndereceğim' dedim. İneğim vardı, onu satıp, verdikleri parayı banka hesabına yatırdım. Böylelikle çocuğumu Avrupa'ya gönderdim. Çocuğum Avrupa'da 3'üncü oldu. Gururlandık ama biraz buruk gurur oldu. O sıkıntıları yaşamasaydık, belki benim çocuğum 1'nci olacaktı. Oğlum dönüşte İstanbul'a geldi. Oradan buraya uçak biletini de ben almak zorunda kaldım" diye konuştu.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin