Elektronik sigara kullananlar yandı. DSÖ'den acil eylem çağrısı geldi: Çocukları hedef alıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından dün yapılan açıklamada elektronik sigara tüketiminin erken yaşta nikotin bağımlılığı da dahil olmak üzere bir çok sağlık problemi yarattığını kaydetti ve acil eylem çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Elektronik sigara kullananlar yandı. DSÖ'den acil eylem çağrısı geldi: Çocukları hedef alıyor
DHA

DSÖ tarafından yapılan açıklamada elektronik sigaraların tütün kullanımını bırakmada etkisinin olmadığı belirtilerek bunun yerine farklı bir bağımlılık ortaya çıkardığını kaydedildi.

Açıklamada elektronik sigaraların sosyal medya aracılığıyla yaş sınırı olmaksızın çocuk ve gençlere satıldığı belirtildi.

Yetkililere acil eylem çağrısında bulunan DSÖ, 74 ülkede bu zararlı ürünlere ilişkin herhangi bir düzenlemenin olmadığı söylendi.

ÖĞRENME BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocukların erken yaşta tuzağa düşürülerek elektronik sigaraya başladığını ifade ederek, “Ülkeleri vatandaşlarını korumak amacıyla sigara alımını önlemek için sıkı önlemler uygulamaya davet ediyorum. Özellikle çocukları ve gençleri” diye konuştu. 

DSÖ elektronik sigaraların kalp ve akciğer hastalıklarına yol açtığını belirterek, “Nikotinli e-sigaralar oldukça bağımlılık yapıcıdır ve sağlığa zararlıdır. Uzun vadeli sağlık etkileri tam olarak anlaşılmamakla birlikte, bazılarının kansere neden olduğu, bazılarının ise kalp ve akciğer rahatsızlıkları riskini artırdığı bilinen toksik maddeler ürettikleri tespit edilmiştir.

E-sigara kullanımı aynı zamanda beyin gelişimini de etkileyerek gençlerde öğrenme bozukluklarına neden olabiliyor. Fetüsün e-sigaraya maruz kalması, hamile kadınlarda fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. E-sigaralardan kaynaklanan emisyonlara maruz kalmak da çevredekiler için risk oluşturur” ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARI HEDEF ALIYOR"

DSÖ direktörlerinden Dr. Ruediger Krech, çocukların elektronik sigara kullanımının artışı ile ilgili, “E-sigaralar en az 16 bin aromayla sosyal medya aracılığıyla çocukları hedef alıyor. Ürünlerde çizgi film karakterleri kullanıldığı ve şık tasarımlara sahip olduğu için genç neslin ilgisini çekiyor. Çocuklar ve gençler arasında e-sigara kullanımında, birçok ülkede yetişkinlerin kullanımını aşan oranlarda endişe verici bir artış var” diye konuştu.

Ülkelere göre çocukların elektronik sigara kullanımına dair yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

13-15 yaş arası çocuklar, tüm DSÖ bölgelerinde yetişkinlere göre daha yüksek oranlarda e-sigara kullanıyor. Kanada'da 16-19 yaş arası gençler arasında e-sigara kullanım oranları 2017-2022 arasında iki katına çıktı ve İngiltere'de  genç kullanıcı sayısı son üç yılda üç katına çıktı. Sosyal medyada e-sigara içeriğine kısa süreli maruz kalmak bile bu ürünleri kullanma niyetinin artmasıyla ve e-sigaraya karşı daha olumlu tutumlarla ilişkilendirilebilir. Araştırmalar sürekli olarak e-sigara kullanan gençlerin ilerleyen yaşlarda sigara kullanma olasılığının neredeyse üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ulusal koşullar ışığında, e-sigara kullanımını önlemek ve nikotin bağımlılığıyla mücadele etmek için tütün kontrolüne kapsamlı bir yaklaşımın yanı sıra acil önlemler alınması gerekmektedir.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin