Bilgisayar oyunundan filme: Freddy’nin Pizza Dükkanı’nda Beş Gece hakkında

Freddy’nin Pizza Dükkanı’nda Beş Gece filmini ben de pek çok kişi gibi merak edip izlemeye gittim. Five nights at Freddy’s (FNaF) isimli bilgisayar oyunundan esinlenilen film, genel itibarıyla güzel bir hikayeye sahip. Daha önce kitaba uyarlanan oyunun o kadar çok hayranı var ki, bir de sinema filmi yapmaya karar vermişler. Oyunun hayranlarının çocuk olmasına rağmen filmde yaş sınırı bulunması garip algılansa da başlangıçta oldukça iyi bir gişe yaptı.

Gençler arasında çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan film, İngiltere, Avustralya, Hollanda, Finlandiya, Meksika, Suudi Arabistan gibi 40'ın üzerinde ülkede 2023'ün en iyi korku filmi açılışını yaptı.

Bilgisayar oyunundan filme: Freddy’nin Pizza Dükkanı’nda Beş Gece hakkında

Josh Hutchson’nun canlandırdığı Mike Schmidt karakteri henüz küçük bir çocukken, kardeşi bir arabaya bindirilip kaçırılıyor ve çocuğu bulamıyorlar. Kardeşinin ölümünden yıllar sonra dünyaya gelen diğer kardeşi Abby'ye annesi ve babasının da ölümü sonrasında bakmak zorunda kalan Mike, uzun zaman vicdan azabı yaşıyor. Eski travmalarını yaşadığı bir anda yaptığı hata yüzünden işinden kovulan Mike, kardeşine bakmak için yeni bir iş arıyor ve Freddy'nin Pizza Dükkanı'nda güvenlik görevlisi oluyor.

Spoiler vermeden devam etmek gerekirse, bu güvenlik görevlisi olma işi Mike'ı büyük bir belanın içine sokuyor çünkü dükkan terk edilmiş ve yıllardır kimse gelip gitmiyor. Yani bomboş olan harabe bir dükkanı koruma görevinin verilişi daha ilk dakikalarda izleyicinin 'Bu işte bir iş var' demesine neden oluyor.

Film başarılı ve gerilim dolu bir şekilde başlasa da zaman zaman yavaşlıyor. Gerilim dolu anlara sahne olsa da daha korkutucu bir yapım olacağını düşünmüştüm. Buna rağmen filmi beğendiğimi söyleyebilirim ancak oyun tutkunları elbette farklı bir noktadan bakacaktır zira oyunla benzer yönleri oldukça az. Bu nedenle beklentinin altında mı kalır yoksa beklentiyi karşılar mı emin değilim.

Bitişte, bir devam filmi geleceğinin sinyalleri verilse de bunun gişe sonuçlarına bağlı olacağını düşünüyorum.