Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi

Türkiye'de trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 26 milyona dayandı. Bu araçların yüzde 20'sinden fazlası Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmıyor. Sigortasız olduğu tespit edilen araçlara hem ceza kesiliyor hem de trafikten men ediliyor. Enflasyon ve döviz kurundaki artış nedeniyle yılbaşında gelen zammın üzerine sigorta fiyatlarında da düzenlemeler yapıldı. Son güncellemeyle 2022'de gelen zam oranı yüzde 35'i buldu. İşte hangi ilde zorunlu trafik sigortası ne kadar? İl il listelendi.

Google Haberlere Abone ol
Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi

Türkiye'de trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 26 milyona dayandı. Bu araçların yüzde 20'sinden fazlası Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmıyor. Sigortasız olduğu tespit edilen araçlara hem ceza kesiliyor hem de trafikten men ediliyor. Enflasyon ve döviz kurundaki artış nedeniyle yılbaşında gelen zammın üzerine sigorta fiyatlarında da düzenlemeler yapıldı.

Son dönemde gelen zamlarla birlikte son dönemde fiyat artışı nedeniyle 5-6 milyon aracın trafik sigortası yaptırmadığı veya yenilemediği ifade ediliyor.

CNN Türk'te yer alan habere göre bu yıl için trafik sigortası yaptırmamanın cezası 169 lira. Sigortasız olduğu tespit edilen araç ayrıca trafikten men ediliyor ve otopark parası da ödeniyor.

ARTIŞ YÜZDE 35'LERİ BULDU

Trafik sigortasında fiyatların kontrol altına alınması ve bir düzen oluşması için 12 Nisan 2017’de ‘tavan fiyat’ uygulamasına geçildi. Yani devletin belirlediği tutarların üzerine çıkılamıyor. Her ilin trafik riskine göre değişen tutarlar da bu dönemde belirlenmişti. Posta'da yer alan habere göre tavan fiyat her ay düzenli olarak artıyor. 31 Aralık 2021’e kadar tavan fiyatlardaki artış bir önceki aya göre yüzde 1’di. Şubat 2022 itibarıyla artış katsayısı yüzde 1.50 olarak uygulanmaya başladı. Ayrıca 1 Şubat’ta tek seferlik yüzde 20 artış yapıldı. Maliyet etkisiyle artışlar bununla sınırlı kalmadı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) 13 Nisan 2022 tarihli genelgesine göre azami prim tutarlarının 1 Mayıs itibarıyla aylık yüzde 2.25 oranında artırılması kararlaştırıldı. Hemen devamında 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere trafik sigortası azami primlerinde yüzde 25’lik bir ek artış daha gerçekleşti. Böylece mayıs-ağustos arasındaki artış yüzde 35’lere yaklaştı. Aylık yüzde 2.25’lik artış devam ederken sigortacılar ek zam talep ediyor.

PRİMLER NASIL BELİRLENİYOR?

Araçların sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler kazaya karıştıkça 1’inci basamağa kadar düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci basamağa yükseliyor. 7’nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor, 1’e yaklaştıkça pahalanıyor. 4’üncü basamaktan 5’inci basamağa yükselen sürücüye yüzde 15, 6’ncı basamağa yükselen sürücüye yüzde 30, 7’nci basamaktaki sürücüye yüzde 45 indirim uygulanıyor. Bu indirim 4’üncü basamak üzerinden yapılıyor. Poliçenin ilk yılı hasarla kapatılırsa, sigorta bedeli yüzde 50 artıyor. Art arda üçüncü yılı da hasarlı kapatıp 1’inci basamağa düşenler için fiyatlar yüzde 150 artırımlı oluyor.

İŞTE İL İL ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI FİYAT TABLOSU

CNN Türk'ün haberinde Türkiye'nin 81 ilinin zorunlu sigorta fiyat listesi yayınlandı. Habere göre il il zorunlu trafik sigortası fiyat tablosu şöyle: 

 

Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi

Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi - Resim : 2

Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi - Resim : 3

Zorunlu trafik sigortası zammı yüzde 35'e dayandı: İşte il il zorunlu trafik sigortası fiyat listesi - Resim : 4

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin