Zelenski ABD’de! Biden ile baş başa görüştü. Savaşın başından beri ilk yurtdışı ziyareti. Zeleski'den ilk açıklama: ABD sayesinde Ukrayna'da durum kontrol altında

Rusya ile savaşın başladığı 300 gündür yurtdışı ziyareti gerçekleştirmeyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD'ye gitti. Zelenski ile Biden'in baş başa görüşmesi başladı. Görüşmenin ardından Zelenski'nin kongreye hitap etmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Zelenski ABD’de! Biden ile baş başa görüştü. Savaşın başından beri ilk yurtdışı ziyareti. Zeleski'den ilk açıklama: ABD sayesinde Ukrayna'da durum kontrol altında

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden tarafından karşılandı.

Ülkesindeki savaşın 300. gününde ilk yurt dışı ziyaretini ABD'ye gerçekleştiren Zelenskiy, üzerinde savaş boyunca giydiği Ukrayna armalı haki renkteki kıyafetle Beyaz Saray'a giriş yaptı.

BIDEN: ADİL BİR BARIŞ OLANA KADAR

Karşılamanın ardından iki lider Oval Ofis'te basına açık kısa bir görüşme gerçekleştirdi. "Bu ziyareti gerçekleştirebildiğiniz için çok mutluyum" diyen Biden, adil bir barış olana kadar Ukrayna'yı destekleyeceklerini kaydetti.

Biden, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in Ukrayna'ya karşı kış mevsimini silah olarak kullandığını ifade ederek, "Bu yılın kişisi sizsiniz" diyerek, Time dergisinin Zelenskiy'i "Yılın Kişisi" seçmesine referans verdi.

'UKRAYNA'DA DURUM KONTROL ALTINDA'

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise ABD'ye daha önce gelmek istediğini ancak ülkesindeki "zor durumdan" ötürü bunun mümkün olmadığını, şimdi ise "ABD sayesinde durumun kontrol altında olduğunu" söyledi.

Biden'a desteklerinden ötürü teşekkür eden Zelenskiy, Ukrayna halkı adına Amerikalılara ve Kongreye özel olarak teşekkür etti.

Zelenskiy ayrıca, dün çatışmaların yoğun olduğu Bahmut'ta olduğunu ve oradaki "cesur" bir Ukraynalı askerin kendisine "Bunu o çok cesur başkana ver" diyerek Ukrayna ordusundan aldığı kahramanlık madalyasını Biden'a iletmesini istediğini aktardı.

Zelenskiy'nin takdim ettiği madalyayı alan Biden, buna layık olmadıklarını ancak çok teşekkür ettiğini söyledi.

Biden da Irak'ta askerlik yapan oğlu Beau Biden'dan öğrendiği bir askeri geleneği yerine getirerek Ukraynalı askere oğluna ait bir komutan madalyonunu ileteceğini belirtti.

KONGREYE HİTAP EDECEK

İkili görüşmenin ardından liderler, ortak basın toplantısı düzenleyecek. Daha sonra Zelenskiy, Kongrenin ortak bir oturumunda üyelere hitap edecek.

ABD'DEN PATRIOT DESTEĞİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya aralarında Patriot hava savunma sistemlerinin de bulunduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardım yapacaklarını duyurdu.

 

 

 

Kaynak: A.A
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin