Yumurtayı kutudan sakın çıkarmayın! Milyonlarca insana yumurta kutusu uyarısı

Yumurta ile ilgili doğru bilinen yanlışlara bir yenisi daha eklendi. Bu yeni bilgiye göre marketten aldığımız yumurtanın saklanması konusunda milyonlarca tüketici yanlış yapıyor. O da yumurtanın kutuları... Ayrıca buzdolabındaki yumurta saklama alanları da yumurtalarınız için çok faydalı değil... İşte yumurtanın tazeliğini ve diğer yiyeceklerin ağır kokusundan etkilenmemek için alacağınız önlemler...

Google Haberlere Abone ol
Yumurtayı kutudan sakın çıkarmayın! Milyonlarca insana yumurta kutusu uyarısı

Sabah kahvaltısında tavada iyi bir yumurta yapmanın sırrı yumurtayı tavaya ne zaman döktüğünüz an. İşin püf noktası burada. Tereyağı tam erimeden yumurtayı eklemeniz gerekiyor. Bir de çok bilenen bir yanlışı tam zamanında hatırlatmanın faydası var. Marketten aldığınız yumurtaları kutusundan çıkarıp, buzdolabındaki yumurta bölümüne koymayın….

Kahvaltının baş tacı yumurtayı tavada pişirip yemeyi seviyorsanız dikkat! Sakın tavada yumurta pişirmek kolay deyip geçmeyin çünkü doğru şekilde yapmadığınızda yumurtanızdan istediğiniz lezzeti alamayabilirsiniz.

İşte bu konuda tavsiyeler:

Çok yüksek ısıda pişirmek

Pişirirken yüksek ısı kullanmak yerine yumurtaları kontrollü şekilde pişirmek için orta-düşük sıcaklığı tercih edin. Orta-düşük ısıda yapışmaz tavaya 1 çorba kaşığı tereyağı ekleyin ve koyduğunuz tereyağı erimeden yumurtaları hemen ekleyin. İşte işin sırrı bu!

Baharat ve tuzu erkenden eklemek

Yumurtayı pişirmeden önce baharat eklemek yaptığımız en büyük hatalardan biri. Çünkü pişirmeden önce tuz eklemek yumurtaları parçalayarak sulanmasına neden olur. Bu nedenle yumurtalarınızı pişirmeden önce baharatlamak yerine ocağı kapattıktan sonra yani servis yapmadan önce tuz ve karabiber ekleyin.

Çırpmayı unutmak

Aceleci davranıp yaptığımız hatalardan biri de yumurtaları doğrudan tavaya kırmaktır. Oysa çırpmak, yumurtalarınıza hava girmesine yardımcı olarak onları daha dolgun ve lezzetli hale getirir. Bu nedenle tavaya almadan önce yumurtalarınızı çırpmak için mutlaka zaman ayırın.

Metal spatula kullanmak

Metal ürünler birçok şey için harikadır ancak yumurta pişirmek için asla tercih etmeyin. Yumurta pişirirken kauçuk bir spatula kullanın. Kauçuk spatulanın kenarı ince ve esnektir. Bu da tavanın tabanını ve kenarını rahatça kullanmanızı sağlar.

Tavadan uzaklaşmak

Bir saniyeliğine uzaklaşmanın sorun olmadığını düşünebilirsiniz ancak yumurta pişirirken her şeyi yakından takip etmek gerekir. Uzmanlar “Yumurtalarınızı daima hareket halinde tutun. Bu, güzel ve kabarık bir yumurta elde etmenize yardımcı olacaktır” diyor. Bu sayede bir tarafının az bir tarafının ise çok piştiği yumurta ile karşı karşıya kalmazsınız.

Çok fazla pişirmek

Yumurtalar çiğliğini kaybedecek şekilde piştiğinde ocağın altını kapatın çünkü sahip olduğu ısı bir süre daha yumurtayı pişirmeye devam edecektir. Tavadaki yumurtalar canlı sarı renge ulaştığında ocaktan alıp tabağa servis edebilirsiniz.

Önceden rendelenmiş peynirleri kullanmak

Yumurtanızı peynirli mi seviyorsunuz? Eğer öyleyse önceden rendelenmiş peynirleri yumurtanıza koymaktan kaçının. Çünkü bunlar, yumurtalara doğru şekilde bağlanmayarak kuruturlar. Bu hatayı önlemek için yumurtanıza her zaman taze rendelenmiş peynir ekleyin.

Yumurtayı yanlış şekilde saklamak

Marketten satın aldığınız yumurtaları kartonundan çıkarmadan saklayın. Yumurtalar aslında diğer gıdalardaki kokuları kabukları yoluyla emebilirler. Bu nedenle onları bir yumurta kartonunda saklamıyorsanız güçlü kokulu yiyeceklerden uzak tutmanız oldukça önemli. Ayrıca her buzdolabının kapı bölümünde yumurtalar için yapılmış bir bölümü vardır. Ancak araştırmalar, bu bölümün yumurta saklamak için çok sıcak olduğunu belirterek dolabın içerisine konulmasının daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin