Yılmaz Özdil'den manidar bir 30 Ağustos yazısı: "Kıymetini bilin, maymun barındırmayın"

Hürriyet köşe yazarı, Zafer Bayramı'nı bugünkü köşe yazısıyla kutladı.

Google Haberlere Abone ol
Yılmaz Özdil'den manidar bir 30 Ağustos yazısı: "Kıymetini bilin, maymun barındırmayın"

Hürriyet köşe yazarı Yılmaz Özdil, 30 Ağustos Zafer bayramı nedeniyle kaleme aldığı köşe yazısında tarihten örnekler verdi ve yazısının sonunda bir tavsiyede bulundu: "Siz siz olun... Yurtta sulh cihanda sulh’un kıymetini bilin, 'kukla'lara itibar etmeyin, aman diim, devlet katında 'maymun' barındırmayın!"Özdil'in köşe yazısı şu şekilde:"30 AğustosKonstantin, Yunan kralıydı. Kayzer’in kızkardeşiyle evliydi.Alman imparatorunun hem eniştesi, hem kuklasıydı. Kayzer ne derse onu yapardı, Kayzer izin vermezse tuvalete bile gidemezdi.*İngilizler baktı ki, bu kuklayla olmuyor, başka kukla buldular. Efendi gibi çekil, tahtını küçük oğlun Aleksandros’a bırak, yoksa hanedanı devirip Venizelos’u başa geçireceğiz dediler.*Konstantin tırstı.

Koltuğu kurtaramıyoruz, bari canımı kurtarayım dedi, kendisi gibi Alman yalakası olan büyük oğlunu yanına aldı, Almanya’ya sığındı.*Aleksandros hayırlı evlattı!

Babasını yolcu etti, tahta geçti.*Lay lay lom bi arkadaştı.

Babası ve abisi varken kral olma ihtimali bulunmadığı için, piyangodan kral olana kadar Yunanistan’a uğramıyor, Oxford’da okuduğu için İngiltere’de yaşıyor, tenis oynuyor, futbol maçlarına gidiyor, otomobil yarıştırıyor, motora biniyor, yelkene biniyor, para saçıyor, kızlarla gününü gün ediyordu.*Kafaya tacı taktılar.

İplerini Venizelos’a verdiler.*Venizelos, İngilizlerle işi bağlamıştı, “takıl bana, seni İzmir’de krallar gibi yaşatıcam” dedi, tuttu kolundan bu kazmayı, İzmir’i işgal ettirdi.Venizelos’un Anadolu’da gözü yoktu, acelesi de yoktu, gözü İstanbul’daydı. Osmanlı paketlendikten sonra, kurşun bile sıkmadan oturduğu İzmir’in ardından, İstanbul’un tapusunu alma niyetindeydi.*Bizim İngiliz kuklası padişah, Mustafa Kemal’e idam fermanı çıkardığında... Öbür kukla Aleksandros, sarayında, sevgili köpeği Fritz’le oynuyordu. 

Bi de maymunu vardı. Moritz."Köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız. 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin