Yılın sosyal medya etiketleri!

ABD'de, polis tarafından gözaltına alınmaya çalışılırken hayatını kaybeden Eric Garner'ın son sözü ''Nefes alamıyorum'', 2014 yılında sosyal medyanın bir numaralı etiketi seçildi.

Google Haberlere Abone ol
Yılın sosyal medya etiketleri!

 ABD'de yapılan seçimde, soysal medyada duyulmasını istenen kelime ya da kelime öbeklerinin başına '#' işaretinin bitişik bir şekilde yazılarak konulmasıyla oluşturulan ve adından en fazla söz ettirilen 10 etiket belirlendi.  Yapılan seçimde adından en fazla söz ettiren etiket, 17 Temmuz'da, New York'un Staten Island bölgesinde, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılan 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner'ın boğularak ölmesinden hemen önce söylediği ''I Cant Breathe'' (Nefes alamıyorum) sözü, sosyal medyada ilk sırada yer aldı. Listede yer alan ikinci etiket de yine polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden bir isim oldu. Ferguson'da 9 Ağustos'ta öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown, ''Ben Michael Brown''um anlamındaki sözü, ''#IAmMikeBrown'' etiketiyle 2. sırada yer aldı. 2014'te adından en fazla söz ettiren 10 etiket şöyle sıralandı:#ICantBreathe

#IAmMikeBrown

#IceBucketChallenge

#BringBackOurGirls

#WorldCup

#WhyIStayed

#UmbrellaRevolution

#YesAllWomen

#TanSuit

#AlexFromTargetGarner'ın ölümüne neden olan polis Daniel Pantaleo ve Michael Brown'un ölümüne neden olan polis Darren Wilson hakkındaki takipsizlik kararları ülke genelinde protesto gösterilerine neden oluyor. Sosyal medyada gün geçtikçe yayınlaşan etiket, 2007 yılında Twitter’da aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, diğer sosyal medya platformlarında da hızla yayıldı.  (AA)


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin