Yeni sosyal yardım miktarları açıklandı. Çocuklara destek ve doğalgaz destek miktarı arttı işte açıklanan yeni sosyal yardım fiyatları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım fiyatları açıklandı. Son dakika haberine göre doğalgaz desteklerinde ödeme miktarları ve çocuklara destek miktarı arttı.

Google Haberlere Abone ol
Yeni sosyal yardım miktarları açıklandı. Çocuklara destek ve doğalgaz destek miktarı arttı işte açıklanan yeni sosyal yardım fiyatları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım fiyatları açıklandı. Son dakika haberine göre doğalgaz desteklerinde ödeme miktarları ve çocuklara destek miktarı arttı.

Sosyal yardımlara "Çocuk Destek Bileşeni" ismiyle yeni bir program dahil edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı’nın kapsamının genişletildiğini duyurdu.

Bakan Yanık "Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL - 600 TL olan destek tutarımızı 850 - 1.250 TL’ye yükseltiyoruz” dedi.

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni sosyal yardım paketinin detaylarını da paylaştı.

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni sosyal yardım paketinin detaylarını paylaştı.

- Başlangıçta 450 TL – 650 TL olan ödeme tutarı 850 TL – 1.250 TL’ ye yükseltildi.

- ‘Çocuk Destek Bileşeni’ ismiyle yeni bir destek programa dahil edildi. Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek sağlanacak.

- Türkiye Aile Destek Programına başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanacak. Kw karşılığı destek verilecek (En fala 216 TL’ye kadar). Öte yandan hali hazırda Elektrik Tüketim Desteğimiz de devam ediyor.

- Doğal gaz Tüketim Desteği’nde de tutar artırıldı. Mevcut 415- 1.150 TL olan destek miktarı 900 TL – 2.500 TL olacak şekilde düzenlendi.

- Başvurular e-devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılacak.

- Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanma şartı: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü yani; 1.833,45 TL’nin altında olması.

EV YARDIMI 150 BİN LİRAYA

Bakan Yanık, artış yapılan sosyal yardımların detayını şu şekilde paylaştı:

"Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, ev onarım yardımını 25 bin liradan 75 bin liraya, betonarme ev yapımı yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya çıkardık.

Buna ek olarak Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 liralık tutarı 500 liraya, Çoklu Doğum Yardımını 215 liradan 400 liraya, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 liradan 100 liraya yükselttik."

Bakan Yanık, Öksüz Yetim Yardımı'nda 300 lira olan destek tutarını 600 liraya, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardımını da 500 liradan 1000 liraya çıkardıklarını sözlerine ekledi.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin