Yasaklı kozmetik madde yönetmeliğinde değişiklik

Yasaklı kozmetik ürünlere yenileri eklendi. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik yaklaşık bir ay sonra hayata geçecek.

Google Haberlere Abone ol
Yasaklı kozmetik madde yönetmeliğinde değişiklik

Kozmetik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik değişikliğinin amacı, kozmetik ürünlere ilişkin teknik düzenlemenin Avrupa Birliği tüzüğü ile uyumlu olması ve serbest dolaşım koşullarının tam olarak sağlanması.

Kozmetik üretiminde yasaklı bin 680 kimyasal bileşen vardı. Yeni yönetmelikle birlikte yasaklı bileşenlerin sayısı bin 694'e çıktı. Belirlenen bu yasaklı 14 madde, hiçbir kozmetik ürününde olmayacak. Denetimlerde bu ürünün olduğu tespit edilirse cezai yaptırım uygulanacak.

 17 ARALIK 2022'DE HAYATA GEÇECEK

Peki, tüketiciler yasaklı madde içeren ürünü nasıl ayırt edecek? Satın alınan ürünün güvenli olup olmadığı ya da yasaklı madde içerip içermediği gözle görülemiyor. Bunun için tüketicilerin cep telefonlarına "Ürün Takip Sistemi" uygulamasını indirmeleri gerekiyor. Tüketici bu sistemle hem ürünleri kontrol edebilir, hem de şikayette bulunabilir. Yasaklı bir ürün kontrol edildiğinde ise sistemde ya kaydı çıkmıyor ya da "güvensiz ürün" adı veriliyor.

Yönetmelikteki yasaklı maddeler 17 Aralık 2022'den sonra hayata geçecek. Belirlenen ürünler için denetimler de bu tarihten sonra başlayacak.

371 ÜRÜNÜN 302'Sİ UYGUNSUZ

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca temmuz, ağustos ve eylül ayında piyasada bulunan ürünler incelendi. 371 üründen 295'i teknik düzenlemeye aykırı, 7'si ise güvensiz çıktı.

Yasaklı kozmetik madde yönetmeliğinde değişiklik

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin