Ve basın camiasından bir kayıp haberi daha...

90 yaşındaki gazeteci ve yazar, yaşama gözlerini yumdu.

Google Haberlere Abone ol
Ve basın camiasından bir kayıp haberi daha...

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 1997 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Şevket Evliyagil Perşembe günü vefat etti.Evliyagil’in cenazesi  18 Ocak Cumartesi  günü Fatih Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’nde  toprağa verilecek.Şevket Evliyagil’in özgeçmişi:

 

1924 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesini ve İstanbul İktisat Fakültesini bitirdi.  Çeşitli gazetelerde kısa süre  habercilik-yazarlık ve uzun süre yazı işleri  müdürlüğü yaptı.  Halkevlerinde çalıştı. Türkiye  Ticaret Odaları,Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği’nin kurucu müdürlüğü ve aynı yıllarda  uzun süre Türkiye İş Bankası’nın basın danışmanlığını yaptı.  Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler  Akademisi’nde dersler verdi.  28 yıl Siyasal Bilgiler Fakültesinde Basın ve Yayın Yüksek Okulu (Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi) öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

 Ankara Üniversitesi 288 sayfalık 1991/1992  yıllığını, basın ve basım  alanına yaptığı hizmetlerinden ötürü Şevket Evliyagil’e  armağan olarak yayınladı.Evliyagil’in basın ve basım dalında üniversitelerde okutulan 4 kitabı var. Kardeşi Necdet Evliyagil ile birlikte kurdukları, Ankara’daki Ajans-Türk Basın ve Basım Sanayii’nin  Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyordu.

 


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin