“Uyandığımda Sesim Yoktu” oyuncu değişikliğiyle sahneye dönüyor

Pandemi nedeniyle bir süredir sahnelerden uzak kalan “Uyandığımda Sesim Yoktu” oyunu, 12 Eylül’den itibaren yeniden sahnede olacak.

Google Haberlere Abone ol
“Uyandığımda Sesim Yoktu” oyuncu değişikliğiyle sahneye dönüyor

Dünyanın birçok ülkesinde kapalı gişe oynayan ve baskı gören kadınların hikâyesini konu alan “Uyandığımda Sesim Yoktu” oyunu, pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı gösterimlerine kaldığı yerden devam ediyor. 12 Eylül’den itibaren yeni oyun mekânlarında seyircisinin karşısına çıkacak olan “Uyandığımda Sesim Yoktu”, ilk gösterimini bu tarihte Kadıköy Özgürlük Parkı Tepe Sahnesi’nde yapacak.

 DİLŞAD ÇELEBİ’NİN YERİNE DİLARA GÜL GELDİ!

Yapımcılığını Bu Yapım’ın üstlendiği ve usta yönetmen Tamer Levent rejisiyle seyircinin karşısına çıkan olan oyun, ilk günden itibaren Burcu Görek ve Dilşad Çelebi’nin performanslarıyla sahneye taşınmıştı. Ancak Dilşad Çelebi, hamileliğinden dolayı oyuna bir süreliğine ara vermek zorunda kalınca yerine oyuncu Dilara Gül geldi. Oyun, bundan böyle Burcu Görek ve Dilara Gül’ün performanslarıyla sahnede olacak.

EKİM’DE ARNAVUTLUK YOLCUSU!

Uyandığımda Sesim Yoktu, 1-6 Ekim tarihleri arasında Arnavutluk’ta düzenlenen Uluslararası Skampa Tiyatro Festivali’nde de sahnede olacak. Bu sezon, İzmir, Ankara ve Eskişehir gibi illere turneye çıkacak olan oyunun yeni tarihleri ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

“Uyandığımda Sesim Yoktu” modern kadının kafasındaki iç çatışmayı, ikircikli halini, fiziksel, grotesk, epik, dramatik tiyatro yaklaşımlarıyla ve akapella yardımıyla çağdaş bir anlatıma kavuşturuyor. Bir sabah uyandığında annesinin öldüğünü öğrenen Cassandra, annesi için hazırlaması gereken anma konuşması üzerinden içine düştüğü yalnızlıkla birlikte kadına yönelik her türlü baskı ve şiddeti sorgulamaya ve özeleştiri yapmaya başlıyor. Bastırılmış kişiliğinin yarattığı başkaldırıyla, erkeklerde normal görülen davranışların kadınlarda anormal görülebileceği tepkisini de gösteren oyun; açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunu.

Türkiye’de ilk kez 6 Şubat 2020 tarihinde gösterilen ve Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde kapalı gişe oynayan oyun, farkındalık sahibi Kanadalı bir kadının tepkisinin, Türkiye kadınından farklı olmadığının da kanıtı. 

“Uyandığımda Sesim Yoktu” oyuncu değişikliğiyle sahneye dönüyor

YILIN EN İYİ OYUNU SEÇİLDİ!

Orijinal adıyla “Mouthpiece”, 2016 sezonunda “Toronto Tiyatro Eleştirmenleri” tarafından “Yılın En İyi Kanada Oyunu” seçildi. Oyun, 2017 yılında ise Edinburg Fringe Festivali’nde “En İyi Sahne Performansı” başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin