Utancın Z raporu. Kadın cinayetlerinde Ekim ayı bilançosu yine çok ağır. Ekim ayında Türkiye'de 34 kadın öldürüldü, 26 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın cinayetleri ekim ayında da hız kesmedi. Acı veici tablo gözler önüne serildi. Ekim ayında 34 kadın öldürüldü. 26 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Ekim ayının bilançosu geçen yılın aynı ayına oranla azalması gerekirken arttı...

Utancın Z raporu. Kadın cinayetlerinde Ekim ayı bilançosu yine çok ağır. Ekim ayında Türkiye'de 34 kadın öldürüldü, 26 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu

Kadın cinayetlerinde Türkiye Ekim ayında da durulmadı. Ekim ayında da kadına şiddet haberlerinden uzak kalamadık. Kadınları, uzaklaştırma kararı aldıkları eşleri, babaları, erkek kardeşleri öldürdü. Hatta bir kadın boşanmak üzere olduğu eşinin akrabası tarafından katledildi.

İçişleri Bakanlığı ise kadın cinayetleri sayısının azaldığını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamayı kadın platformları kabul etmeyerek tepki gösterdi. 

Berfin Funda AÇIKBAŞ

2021 Ekim ayına 18 kadın erkekler tarafından öldürülüdü, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. 2022 Ekim ayında ise 34 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 26 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

KADINLAR ATEŞLİ SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLÜYOR

İstanbul’da yaşayan 53 yaşındaki Hacer Yılmaz, kızı Aysel Kübra Yılmaz’ın hakkında uzaklaştırma kararı aldığı Serdar Atış tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.  Kızı Aysel Kübra ise ağır yaralandı. Failin daha önce Aysel Kübra’nın işyerine ve evine gidip taciz ettiği öğrenildi.

Isparta’da yaşayan 30 yaşındaki 2 çocuk sahibi Yadigar Işık, evli olduğu Sezer Işık tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.

Ankara’da yaşayan 3 çocuk annesi İlksen Tüzün, evli olduğu Serkan Tüzün tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü ve fail daha sonra intihar etti. İlksen’in annesi failin kızına yıllardır işkence gösterdiğini ve şiddet uyguladığını ifade etti.

Ankara’da 40 yaşındaki Dilek Çorap, evli olduğu 77 yaşındaki Muzaffer Çorap tarafından kıskançlık bahanesiyle ateşli silahla vurularak öldürüldü.

İstanbul’da 32 yaşındaki Burcu Tokaç, 5 ay önce boşandığı Ersin Müezzin tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Failin daha önce sürekli eve gelerek rahatsızlık verdiği ve bunun üzerine Burcu Tokaç’ın kardeşinin evine taşındığı öğrenildi. 

FAİLİ 17 YAŞINDAKİ BÜŞRA'YI YAKMAYA ÇALIŞTI

Kocaeli'de yaşayan 17 yaşındaki Büşra Kabataş, Taner Yaylacı tarafından bıçaklanarak ve boğularak öldürüldü. Fail daha sonra delilleri karartmak amacıyla evde yangın çıkardığı öğrenildi.

Ankara’da yaşayan 40 yaşındaki Bahtınur Karabacak ve 21 yaşındaki kızı Havvanur Karabacak, Bahtınur’un eskiden evli olduğu Muammer Karabacak tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü.  Fail cinayeti işledikten sonra intihar etti.

Ankara'da yaşayan 42 yaşındaki Zuhal Uğur boşanma aşamasında olduğu ve uzaklaştırma kararı bulunan Mehmet Uğur tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. Çocuklarını görmek bahanesiyle eve gelen Mehmet Uğur Zuhal Uğur’u bıçakladıktan sonra 12 yaşındaki kızı Tuğçe Uğur ve 9 yaşındaki oğlu Yusuf Uğur’u da bıçaklayarak öldürdü ve intihar etti.

Denizli’de yaşayan 30 yaşındaki Nadia Nori birlikte olduğu Sabour Sakhizadeh tarafından evinde öldürüldü. Fail Nadia Nori’nin ellerini koli bandıyla, ayaklarını da plastik kelepçeyle bağlayıp fare zehiri verip işe gitti. Döndüğünde hala Nadia’nın ölmediğini görünce boğazını sıkarak öldürdüğü, battaniyeye sardığı cesedi yaklaşık 2 kilometre el arabasıyla taşıyıp araziye attığı belirlendi.

Antalya’da 67 yaşındaki Gazele Aktaş, boşanma konusu nedeniyle husumetli olduğu akrabası M.T. tarafından sokak ortasında, pompalı tüfek ile öldürüldü.

GAMZE'NİN ÖLÜMÜ AYDINLATILDI

Ankara’da 17 yaşındaki Gamze Açar 7 Kasım 2020’de iş görüşmesi için otele gitmiş sabaha karşı otelin 5. katından düşüp şüpheli şekilde ölmüştü. Gamze Açar'ın otelde görüştüğü ve kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan Mustafa Emre Demiral ve Rıza Doğan tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Sivas’ta 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Sultan Önder oğlu tarafından yanında evli olduğu Süleyman Önder ile birlikte evinde ölü bulundu. Süleyman Önder tarafından öldürüldüğü ve ardından Süleyman Önder’in intihar ettiği belirlendi.

BAHAR BARIŞMAK İSTEMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

Adana’da 39 yaşındaki Bahar Torun barışma teklifini reddettiği bahanesiyle eskiden birlikte olduğu Burak Acar tarafından, sokak ortasında, 11 yaşındaki oğlunun gözü önünde öldürüldü.


Elazığ’da 45 yaşındaki Yasemin Uçar boşanma aşamasında olduğu Yaşar uçar tarafından oğlunun düğününde başından vurularak öldürüldü. Fail kızı Merve Güreli’yi de bacağından vurup yaralayıp kaçtı.

Elazığ’da 29 yaşındaki Hüsniye Keskinbaş birlikte olduğu Nadir Üstün tarafından darp edilerek öldürüldü. Nadir Üstün, jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Üstün'e yardım eden Ö.D. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

VAHİDE'Yİ ERKEK KARDEŞİ ÖLDÜRDÜ

Elazığ’da 51 yaşındaki Vahide Duran henüz bilinmeyen bir sebeple tartıştığı erkek kardeşi M.K. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

İstanbul’da 39 yaşındaki, bir çocuk annesi Nursel Bircan bakıcılığını yaptığı yaşlı kadının oğlu Kamil Hakan Karabulut tarafından çocuğunun gözleri önünde kafasına çekiçle vurularak öldürüldü. Nursel Bircan’ın tanınmayacak hale gelmesi nedeniyle 8 yaşındaki çocuğundan alınan DNA örnekleri karşılaştırılarak kimlik tespitinin yapıldığı öğrenildi.

NAZAN'I EVLİ OLDUĞU ERKEĞİN HUSUMETLİSİ ÖLDÜRDÜ

Kayseri’de yaşayan 2 çocuk annesi 39 yaşındaki Nazan Çatbaş, evli olduğu erkeğin husumeti bulunan Mustafa Kayakıran tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü.

Kocaeli’de 23 yaşındaki hemşire Beyza Sorguç, boşanma aşamasında olduğu Ömer Sorguç tarafından ateşli silahla öldürüldü. Fail Beyza’nın babasını da öldürdü. Olay günü Beyza’nın, failin tehdit mesajları üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne gittikleri, evlerine döndükleri sırada da öldürüldüğü öğrenildi.

Yozgat’ta 53 yaşındaki 5 çocuk annesi Nazife Talas, evli olduğu Salih Talas tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 

Şanlıurfa’da 31 yaşındaki 4 çocuk annesi Hena Şeyh Muhammed, evli olduğu Fariz Alhilal tarafından önce çocuklarının gözü önünde darp edildi. Hena balkondan yardım isterken ise Fariz Alhilal tarafından ateşli silahla öldürüldü. Failin 3 ayrı kişiyle evli olduğu ve poliste yaralama suçundan 8 adet suç kaydı olduğu öğrenildi.

Ankara’da 2 çocuk annesi, güvenlik görevlisi Eda Eke, boşanma aşamasında olduğu Serkan Eke tarafından ateşli silahla öldürüldü. Eda’nın fail hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı ve şiddet nedeniyle boşanma davası açtığı öğrenildi. Fail, Eda’nın babasını da öldürdü.

İzmir’de ayakkabı nakış atölyesi bulunan ve 2 çocuk annesi Hülya Şellavcı Yeğin, hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı ve boşanma aşamasında olduğu Kaffar Yeğin tarafından vurularak öldürüldü. Failin uzaklaştırma kararını 4 kez ihlal ettiği fakat disiplin hapsi kararının Hülya’nın ölümünden sonra çıktığı öğrenildi.

Manisa’da 65 yaşındaki Huriye Zeybek evli olduğu Zafer Zeybek tarafından kesici bıçaklayarak öldürdü. Fail gözaltına alındı.

İstanbul’da 65 yaşındaki Mevlüde Aluçlu komşusu Baran Ü. Tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Baran Ü.’nün olay esnasında yalnız olmadığı ve Mevlüde Aluçlu’nun bileziklerini çalmak için eve girdiği öğrenildi. Baran Ü. adliyeye sevk edildi.

İstanbul’da 34 yaşındaki Emine Cin sokakta yürürken boşanma aşamasında olduğu Levent Cin tarafından silahla vuruldu. Emine Cin, faili beş kez polise şikayet etmişti. Ayrıca uzaklaştırma kararı da eylül ayında bitmişti. Failin çok sayıda suç kaydı bilgisi edinildi. Fail tutuklandı.

HİLAL 48 GÜN MÜCADELE VERDİ...

Manisa’da 21 yaşındaki Hilal Sultan Cingöz kendisini kaçırmaya çalışan ve daha önce direksiyon dersi aldığı Önder Lafçı tarafından tabancayla vurulmuştu. Hilal Sultan Cingöz 48 gündür verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.  Fail tutuklandı.

Erzurum’da 38 yaşındaki Yasemin S. evli olduğu E.S. tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail tutuklandı.

Kırklareli’nde 44 yaşındaki altı çocuk annesi Songül Akbaş evli olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Zeynel Abidin Akbaş tarafından silahla vurularak öldürüldü. Songül uzun süredir failden şiddet görüyordu. Fail gözaltına alındı.

İstanbul’da 67 yaşındaki Fadime Çiftçi evli olduğu Yüksek Çiftçi tarafından silahla vurularak öldürüldü. Fail çocuklarını arayarak suçunu itiraf etti ve intihar etti.

Van’da 45 yaşındaki Nurhan İlhan akrabası M.İ. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fail gözaltına alındı.

EVLİ OLDUĞU ERKEK HURİYE'Yİ 7 KERE BIÇAKLADI

Ankara’da 72 yaşındaki Huriye Coşkun evli olduğu Zekayi Coşkun tarafından yedi kez bıçaklanarak öldürüldü. Fail tutuklandı.

EYLÜL AYINDAN DAHA FAZLA KADIN MAĞDUR OLDU,ÖLDÜRÜLDÜ

Eylül ayında erkekler tarafından 26 kadın öldürüldü, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Geçen yıl da Ekim ayında 18 kadın hayattan koparıldı. İsimler farklı hayatlar farklı ancak kadınların vahşice öldürülmesi hep aynı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verileri alınmıştır.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin