Usta klarnetçiden acı haber

Bayram ve yılbaşı sabahlarını simgesi ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’nın 90 yaşında vefat etti. Kandıralı’nın cenazesi, bugün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Google Haberlere Abone ol
Usta klarnetçiden acı haber

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, bayram ve yılbaşı sabahlarını simgesi ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’nın 90 yaşında vefat ettiğini duyurdu.

Akay, bayram ve yılbaşı sabahlarını simgesi ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’nın 90 yaşında vefat ettiğini açıkladı. Kandıralı ile ilgili bir yazı yazan Onur Akay, “Yılbaşı gecelerinin ve özellikle bayram sabahlarının simgesiydi. 1960'lı yıllarda ABD'de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnet sanatçımız Mustafa Kandıralı’yı kaybettik. Yılbaşı programları saat 21.00’da oyun havaları ile Mustafa Kandıralı‘nın klarnetinden Bahriye Çiftetelli‘siyle başlardı. Yine bayram sabahlarının vazgeçilmez ismiydi Mustafa Kandıralı. Safiye Ayla’dan Müzeyyen Senar’a ve Zeki Müren’e kadar efsane isimlere eşlik etmişti. Hüsnü Şenlendirici’yi de o yetiştirmişti. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Ölüm nedeni ve cenaze bilgilerini de paylaşan Akay, “Kandıralı, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. Kandıralı dün gece hastanede hayatını kaybetti. Kandıralı’nın cenazesi, bugün 28 Aralık 2020 Pazartesi günü ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.” açıklamasını yaptı.

Mustafa Kandıralı Kimdir?

İzmit'in Kandıra kazasında 1930 yılında dünyaya gelen Mustafa Kandıralı, 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT’deki programlarıyla gönüllerde taht kurdu. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin