Ünlü gazeteci Emin Çapa'ya vergi borcu şoku! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Çapa'ya rekor vergi cezası

Hazine ve Maliye Bakanlığı banka hesaplarını inceleyerek Google Limited üzerinden hesabına para girişi olan YouTube kanalı sahiplerine geriye dönük vergi cezaları göndermeye başlamıştı. Gazeteci Emin Çapa'nın Youtube kanalına vergi cezası kesildiği öğrenildi. Çapa'ya 700 bin liraya yakın ceza geldiği belirtildi. Bu ceza Bakanlığın YouTube kanalına kestiği rekor ceza olarak değerlendirildi. Ceza nedeniyle Çapa ile altyapı hizmeti aldığı şirket arasında kriz çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Medyatava Özel Ünlü gazeteci Emin Çapa'ya vergi borcu şoku! Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Çapa'ya rekor vergi cezası

MEDYATAVA / ÖZEL

Hazine ve Maliye Bakanlığı YouTube’taki içerik üreticilerini 2016 yılından bu yana takibe aldı. YouTube kanalı bulunanları banka hesapları üzerinden radarına alan Maliye, izlenme sayısı ve süresine göre kazançları vergilendirdi. Sosyal medya fenomenlerine, YouTuberlara ve gazetecilere geriye dönük vergi tahakkuk ettiren Maliye, Gelir Vergisi Kanunu’na göre cezalar kesmeye başladı.

Ceza kesilen isimlerden biri de ünlü gazeteci Emin Çapa oldu. Çapa, daha önce YouTube kanalı nedeniyle Halk TV'nin sahibi Cafer Mahiroğlu ile de sorun yaşamıştı.

Çapa, Mahiroğlu'nun kendisinden YouTube kanalındaki gelirinin yüzde 50'sini istediğini söylemişti.

Halk TV yönetimi; 'YouTube kanallarında yayın yapmaları' gerekçesiyle Özlem Gürses ve Emin Çapa ile yollarını ayırmıştı. Halk TV'den yapılan açıklamada, 'paralel yayın' ifadeleri kullanılmıştı. Çapa, Halk TV yönetimini topa tutmuş, anlaşma maddelerini hatırlatmış, YouTube'tan elde edilen paradan pay istenildiğini dile getirmişti. Çapa, yaklaşık bir ay sonra Halk TV ile yeniden anlaşmıştı.

 DÖNÜŞÜNÜ BÖYLE DUYURMUŞTU

Yeniden Halk TV'ye dönme kararını sosyal medya hesabından şöyle duyurmuştu:

"Sevgili Dostlarım; @halktv yönetimi ile yaptığımız görüşmelerden sonra, uğruna mücadele ettiğimiz ortak hedefin her şeyin üzerinde olduğu konusunda uzlaştık. Bir kere bu konuda uzlaşınca gerisi kolay oldu. Pazartesi gününden itibaren kaldığımız yerden yeniden başlıyoruz.

Bu kararda, 'Türkiye'nin içinde bulunduğu dramatik noktada en iyi mücadele nerede verilir?' sorusunun yanıtı önemli bir yer tutuyor. 2018'de olduğu gibi, şimdi de bu sorunun yanıtı @halktvcom.tr. Seçim sonuna kadar her iki tarafın youtube kanalında da yayın yapmayacağım.

Sevgili @siring'in aman vermez diplomatik çabaları, @baristerkoglu ve @AysenurArslantv'ın "hadileri" @SuatToktas 'ın "en doğru yolu bulalım" çabası çok değerliydi. @cafermahiroglu 'nun "kişisel konular önemli olamaz" açık yürekliliği olmasa sonuç alamazdık."

VERGİ CEZASI KESİLDİ

Çapa'nın YouTube kanalından kazandığı, Google Limited Ireland’dan gelen paralar Hazine ve Maliye Bakanlığına takıldı. Bakanlığın Çapa'ya 700 bin liraya yakın bir ceza kesiği öğrenildi. Ceza, Bakanlığın bir YouTube kanalına kestiği rekor ceza olarak kayıtlara geçti. Bakanlık daha önce Youtuber'lara 100 bin ile 360 bin TL arasında değişen cezalar kesiyordu.

Çapa, vergi cezasında altyapı hizmeti aldığı şirketi suçladı ve sorumluluğun onlardan oludğunu vurguladı, cezanın da şirket tarafından ödenmesini istedi. Ancak şirket bu cezanın kendi sorumlulukları dışında olduğunu cezanın Çapa tarafından ödenmesi gerektiğini iletti. Çapa ile şirket arasında henüz anlaşma sağlanabilmiş değil. Ceza ile ilgili Çapa'ya hem arayarak hem de WhatsApp üzerinden mesaj yazarak ulaşmaya çalıştık. Ancak Çapa ne telefonları açtı ne de yazılan mesajlara bir dönüş yaptı.

Çapa'dan açıklama 

Emin çapa, Medyatava'nın sosyal medya üzerinden yaptığı haber paylaşımıyla ilgili ise açıklama yaptı.

Çapa, "Yok 7 milyon lira... Siz manyak mısınız? 700 bin TL vergi için, insanın ne kadar geliri olmalı hiç düşündünüz mü? Beni kimle karıştırıyorsunuz acaba? Sizden görüp başkaları da yazıyor." ifadesini kullandı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin