Ümit Kireçci'den 'Çizgi Roman Senaryosu'

Ümit Kireçci’nin “Çizgi Roman Senaryosu” adlı eseri gerek çizgi roman senaryosu yazmakla ilgilenenler için gerekse işin mutfağını merak edenler için kaynak işlevi görüyor.

Google Haberlere Abone ol
Ümit Kireçci'den 'Çizgi Roman Senaryosu'

Ümit Kireçci’nin “Çizgi Roman Senaryosu” adlı eseri gerek çizgi roman senaryosu yazmakla ilgilenenler gerekse de çizgi roman okurlarından işin mutfağına da merak duyanlar için bir kaynak niteliğinde.

Necmi Yalçın'ın çizimleriyle Lal Kitap etiketiyle yayımlanan Çizgi Roman Senaryosu için Enis Temizel şu ifadeleri kullanıyor:

“İyi çizgi roman senaryosu yazmak (yani geçekten iyi) ardışık resimlerle anlamlı ve sağlam bir hikaye anlatabilme sanatıdır. Ümit Kireççi iyi bir çizgi roman senaryosunun nasıl yazılacağını, analitik bir altyapının üstünde sade, anlaşılır bir dille formüle ederek, bu işe gönül veren gençlere ışık tutuyor.”

Prof. Dr. Uğur Batı ise “Bir çizgi roman, sadece bir çizgi roman mıdır? Sadece eğlence? Sadece zaman geçirmek? Sadece derinlik? Yoksa... Biraz bağımlılık? Biraz kimlik? Biraz sanallık? Biraz aidiyet? Biraz anonimlik? Veya... Biraz anlatı? Liste uzatılabilir ve farklı bakışların farklı perspektiflerden farklı yöntemlerle çizgi romanları tanımladığını göreceksiniz. Bir çizgi roman senaryosunu düşünmek ise olağanüstü bir deneyim. Gerçek bir ikinci dünya deneyimi. Bu işin gerçek üstatlarından Ümit Kireççi ise size sıra dışı standartlarda bir kitap sunuyor. Sanırım kendisinin görmemizi sağlayabilmeyi umduğu şey, kitaptaki yaklaşımların tümü ve daha fazlası ışığında bir çizgi roman senaryosunun asla sadece bir çizgi romandan ibaret olmadığını göstermek. Bunu da hakkıyla başarıyor doğrusu” diyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin