Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'den kriz uyarısı. Enerji ve gıdada dünyayı zorlu bir dönem bekliyor. Yiyecek ekmek bulunmayacak mı?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski dünya ülkelerini enerji ve gıda krizi konusunda uyardı. Zelenski, “Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci kriz gıda krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'den kriz uyarısı. Enerji ve gıdada dünyayı zorlu bir dönem bekliyor. Yiyecek ekmek bulunmayacak mı?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'yı 20 milyon ton gıda ihracatını engellemekle suçlayarak, limanlarındaki engeller kaldırılmazsa birçok ülkenin gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

KRİZ UYARISI

Devlet Başkanı Zelenski yaptığı açıklamada, “Dünya, Rusya'nın Ukrayna limanlarındaki engellerini kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde enerji krizini bir gıda krizi takip edecek. Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi” ifadelerini kullandı.

“ENGELLERİ KALDIRMANIN YOLLARINDAN BİRİ ASKERİ ÇÖZÜM”

Zelenski, “Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci kriz gıda krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” dedi.

Ukrayna'nın limanlarındaki engellerin kaldırılması hakkında ise Zelenski, “Liman engellerini kaldırmanın yollarından biri askeri çözüm. Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz” ifadelerini kullandı.

MİLYONLARCA İNSAN AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILIYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya limanlarımızı kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

5'İNCİ EN BÜYÜK BUĞDAY İHRACATÇISI

Savaştan önce Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğday arzı, küresel ticaretin neredeyse yüzde 30’unu oluşturuyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4'üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5'inci en büyük buğday ihracatçısı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin