"Uçan Süpürge Film Festivali" başladı! Kimler ödül aldı?

"16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali" dün gece düzenlenen törenle başladı.

Google Haberlere Abone ol
"Uçan Süpürge Film Festivali" başladı! Kimler ödül aldı?

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Çankaya Belediyesi ve Ankara Genç İşadamları Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Opera’da düzenlenen törenle başladı. 

 

Sinema ve tiyatro oyuncuları Laçin Ceylan ve Yetkin Dikinciler’in sunduğu tören seyircileri 70’li yıllara götürdü. İlk kez ‘temalı açılış töreni’ yapan Uçan Süpürge, 1970’lerden bir oturma odası dekorunda Perihan Savaş, Zeynep Aksu ve Suzan Kardeş’i ağırladı. Gazeteci Elif Özmenek Çarmıklı’nın hazırladığı açılış töreninde bu sanatçılar sinemaya nasıl başladıklarını, neye rağmen neleri başardıklarını anlattılar. Televizyonun ilk spikerlerinden olan Aylin Özmenek’in seslendirdiği “70’li Yıllardan…” adlı kısa belgesel salondaki seyirciler için yakın tarihin dönemeçlerine bir yolculuk niteliğindeydi. Kimler ödül aldı?

Gecenin en çok alkış alan ânı, tiyatronun çınarı Yıldız Kenter’e festivalin özel ödülünün sunulduğu andı. Kenter’e ödülünü Uçan Süpürge Derneği’nin Yönetim Kurulu üyeleri, festival ekibi ve gönüllüleri hep birlikte verdi. Yıldız Kenter’in ödülünü alırken “Bu ödülü almak için yaşamışım” demesi herkesi duygulandırdı. Sadece dört yıl süren sinema kariyerine rağmen unutulmayan yıldızlardan olan Zeynep Aksu, Onur Ödülü’nü Kültür Bakanlığı bakan yardımcısı Abdurrahman Arıcı’dan aldı. Sinemamızın en üretken, en çalışkan oyuncularından Perihan Savaş’a Onur Ödülünü Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ödülünü takdim etti. Geceyi şarkılarıyla renklendiren Suzan Kardeş ise Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü film yönetmeni Biket İlhan’ın elinden aldı. ‘Arkadaş’ 40 yıl sonra bir kez daha seslendirildi

Yılmaz Güney’in 1974’te çektiği Arkadaş filminin aynı adlı unutulmaz parçası, ilk yorumcusu Melike Demirağ’ın sesinden Uçan Süpürge’nin sahnesinde yankılandı. Açılış töreninde sahne alacak olan Melike Demirağ, “Arkadaş” parçasının yanı sıra, 70’lerin hitlerinden “Hayat Bayram Olsa”yı da seslendirirken ödül alan sanatçılar ve festival ekibi beyaz balonlarla sahnede şarkıya eşlik etti.  Kimler katıldı? 

Kadın Bisikletçiler Ağı’nın Uçan Süpürge’ye ithaf ettiği turu, açılış töreni öncesi Opera binasının önünde noktalandı. Bisikletli kadınlar afişler ve balonlarla festivale gelip destek ve dayanışma mesajı verdiler. Uçan Süpürge’nin çocuk evlilikleri hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle üyesi olduğu “Uluslararası ECPAT” örgütü 10 kişilik bir heyetle açılıştaydı. Onlara, Uçan Süpürge’nin öncülüğünde kurulan Çocuk Gelinlere Hayır Platformu’nun hukuk danışmanı Şahin Antakyalıoğlu eşlik etti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlileri Deniz İnsel ve Seray Doğanyiğit’in teşvikiyle öğrencilerin kurduğu “BiPR” adlı ajansın 13 gönüllüsü festivalin basın ilişkilerine katkıda bulunmakla kalmadı, açılış törenine de katıldı.Festivalin açılış ve ödül törenine ülke içi ve dışından onlarca oyuncu, yönetmen, sinema yazarı da katıldı. 
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin