tv100 canlı yayında yürekleri yakan çağrı! Prof. Dr. Hafize Öksüz: Burası çok soğuk, çorap gönderin ayaklarımız çok üşüdü! Erdoğan Aktaş gözyaşlarını tutamadı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hafize Öksüz tv100’de Ekdoğan Aktaş’ın sunduğu Deprem Özel canlı yayınına katılarak Kahramanmaraş’taki durumu anlattı. Sağlık çalışanları olarak çok zor koşullar altında çalıştıklarını anlatan Öksüz’ün “Burası çok soğuk çorap gönderin ayaklarımız çok üşüdü” sözleri yürekleri bir kez daha yaktı. Erdoğan Aktaş da göz yaşlarını tutamadı.

Google Haberlere Abone ol
tv100 canlı yayında yürekleri yakan çağrı! Prof. Dr. Hafize Öksüz: Burası çok soğuk, çorap gönderin ayaklarımız çok üşüdü! Erdoğan Aktaş gözyaşlarını tutamadı!

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgede çalışmalar sürüyor. 

tv100 Deprem Özel canlı yayınında Erdoğan Aktaş'ın sorularını yanıtlayan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hafize Öksüz'ün anlattıkları tablonun yakıcılığını gözler önüne sererken yürekleri de paramparça etti.

Öksüz şunları dile getirdi:

"Çok kötü bir depremle uyandık. Sarsıntılar bittikten sonra hemen hastaneye geldik ve planlamaları yaptık, yarım saat içinde hastalar gelmeye başladı. İkinci depremi de çok kötü şekilde hissettik.

Kahramanmaraş merkez çok kötü durumda, gelen yaralıların yüzde 30’dan fazla ölü olarak geliyor. Tabi bu olayın, kışın olması olayı daha da ağırlaştırdı. Çok ciddi kar yağışı var.

Kar yağışı, havalimanına uçakların inememesi ve afetin 10 ilde olması koordinasyonu çok zorlaştırdı. Dün akşamdan itibaren Ankara, İstanbul, İzmir’den çok sayıda doktor geldi. İki sahra hastanesi kuruluyor. Ama gerçekten durum çok kötü."

AYAKLARIMIZ ÇOK ÜŞÜDÜ BİZE ÇORAP GÖNDERİN

Öksüz çok sayıda malzemeye ihtiyaçları olduğunu sesi titreyerek anlattı; “Burası çok soğuk, çorap gönderin ayaklarımız çok üşüdü. Mont, pantolon, kazak her şeyi göndermeniz gerekiyor”

İşte o anlar...

Çok zor koşullar altında çalışma yaptıklarını anlatan Öksüz, dün sabah 05.00’ten beri ayaktayız. Allah hepimize yardım etsin. Hepimiz özveriyle çalışıyoruz. Kelimelerle ifade edilemez. 

"Telefonlarla ilgili ciddi sıkıntı olduğu için her şeyi takip edemiyoruz. Bu konuda Türk Telekom ve Türkcell'in de daha hassa davranmasını istiyoruz. Şehrin içinde iletişim kuramıyoruz, telefon hatları çok kötü.

Psikolojik olarak çok kötü durumdayız, tüm Türkiye'nin bize yardım etmesini, yardım göndermesini istiyoruz. Şehir çok kötü durumda."

HASTANE OLARAK NEYE İHTİYAÇ VAR?

"Gerekli kurumlarla tüm koordinasyonların sağlandığını açıklayan Öksüz, bugün öğleden sonradan itibaren hastanenin ihtiyaçlarının yavaş yavaş karşılanmaya başladığını açıkladı.

Hastane güvenli olduğu için hasta yakınlarını da boş alanlarda tutuyoruz, çünkü dışarısı çok soğuk, İnsanlar için hastane civarlarına çadırlar kurulması gerekiyor.

Beslenme ile ilgili yapılan çalışmalar da yeterli değil."

AMBULANS UÇAKLARA İHTİYAÇ VAR

"Bize ambulans uçaklar gönderilmesi gerekiyor, hasta nakillerinin yapılabilmesi için. Kayseri yolu çok kötü. Sesimiz duyurmamıza yardımcı olursanız sevinirim.

Ameliyathanelerde elektrik kullanamıyoruz, uzun cerrahi işlem gereken işlemleri burada yapamıyoruz, çevre hastanelere sevketmemiz gerekiyor.

Hemşire ve hasta bakım personeline ihtiyacımız var.

Bugün sorunların çoğunu çözebildik. Düne göre daha iyi hizmet verebiliyoruz." 

GÖZYAŞLARINI TUTATMADILAR

Hafize Öksüz'ün bağlantının sonlarına doğru söylediği "Sesimizi duyurduğunuz için teşekkür ederiz. Yardıma ihtiyacımız var tüm Türkiye" sözleri Erdoğan Aktaş'ı da gözyaşlarına boğdu. Gözyaşlarına hakim olamayan Aktaş, "Asıl biz size çok teşekkür ederiz hocam" diyerek ağlamaya başladı.

Prof. Dr. Öksüz de konuşmasını gözyaşları eşliğinde sürdürdü. 

İşte o anlar... 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin