Türkiye ve Katar'dan, BAE adımları... Sedat Peker ile alakası var mı?

Türkiye ve Katar'ın uzun süredir Birleşik Arap Emirlikleri ile arasında soğukluk vardı. Türkiye ve Katar son dönemlerde BAE ile ilişkileri düzeltmek için bir adım daha attı. Türk ve Katarlı enerji yetkilileri, BAE ile gerilen ilişkileri düzeltmek için BAE'de bu ay içinde gerçekleşecek bir enerji konferansına katılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan ile görüşmüştü. Sedat Peker'in de BAE'de olduğu biliniyor.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye ve Katar'dan, BAE adımları... Sedat Peker ile alakası var mı?

KRT web'den Onur Erdoğan'ın The New Arab'tan yaptoğı çeviri habere göre, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde gerçekleşecek olan Gaz Teknolojileri Konferansı'na katılarak bir konuşma yapacak.

Katar Enerji Bakanı Saad Al-Kaabi de konferansa katılacak bir başka önemli isim olacak. Böylece Al-Kaabi, iki körfez ülkesi arasındaki diplomatik gerginliğin yatışmasından bu yana Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret eden en üst Katarlı yetkili olacak.

SON HALKASI

Türk ve Katar yetkililerin Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştireceği bu ziyaretin, ilişkileri iyi yönde geliştirmek adına atılan adımların son halkasını oluşturması planlanıyor.

Mısır, Suudi Arabistan ve Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri'ne uyguladığı ambargoyu bu yılın başlarında kaldırmış; gerilen diplomatik ilişkileri düzeltmek için temaslara başlamıştı.

İLK TEMASLAR KURULMUŞTU

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar ile askıya askıya aldıkları diplomatik ilişkileri henüz resmi olarak yeniden kurmamasına rağmen; Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnun bin Zayid Al Nahyan bu ay Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret ederek Emir Şeyh Tamim bin Hamad Al-Tani ile görüşmüştü.
İki ülke arasında Libya'da yaşanan bölgesel kriz gibi ilişkilerin gerilmesine yol açan olaylardan sonra, bu ay içinde bir benzer gelişmenin Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye arasında gerçekleşmesi planlanıyor.

KATARLI BAKAN ENERJİ KONFERANSINA KATILACAK

Katar Enerji Bakanı Saad Al-Kaabi, bu ayın sonlarında Dubai Dünya Ticaret Merkezi'ndeki Gastech Konferansı'na katılacak.

Al-Kaabi'nin ziyareti, ilişkilerin onarılmasından bu yana üst düzey bir Katarlı yetkilinin BAE'ye yaptığı ilk ziyaret olarak kayıtlara geçecek.

TÜRKİYE'DEN BAE'YE ZİYARET

Türkiye'den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar, söz konusu etkinlikte konuşma yapacak.

Bloomberg'ün haberinde ise, "BAE ile Türkiye arasındaki ilişkiler düzelmiş görünüyor." ifadesine yer verildi.

ERDOĞAN TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Tahnun bin Zayid'in Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BAE lideri Şeyh Muhammed bin Zayid ile telefonda görüşmüştü.

Nadir gerçekleşen telefon görüşmesinde iki lider bozulan ilişkilerin güçlendirilmesine ilişkin ihtimalleri değerlendirmişti.

SEDAT PEKER BAE'DE

Türkiye'de, hakkında organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker'in BAE'de olduğu biliniyor. Peker YouTube'da yayınladığı videolara ara vermişti. BAE'nin videoları kesmesini istediğini iddia etmişti.

Etiketler Katar BAE Türkiye Enerji
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin