Türkiye ve ABD'den peş peşe kritik açıklamalar. Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde F-16 ve NATO mesajı verdi. ABD'den Türkiye'nin 'endişelerine' dair açıklama yapıldı. Türkiye ile ABD'den ortak açıklama. Sıcak gelişme...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenlik endişelerinin sözle değil somut adımlarla giderilmesi gerektiğini dile getirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda, "Türkiye'nin güvenlik endişeleri karşılanabilir" dedi. Türkiye-ABD ortak açıklamasında, "Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır" denildi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye ve ABD'den peş peşe kritik açıklamalar. Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde F-16 ve NATO mesajı verdi. ABD'den Türkiye'nin 'endişelerine' dair açıklama yapıldı. Türkiye ile ABD'den ortak açıklama. Sıcak gelişme...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde konuştu. Çavuşoğlu, NATO üyeliği planları yapan İsveç ve Finlandiya için "PKK'yı kendilerine daha yakın görüyorlar" açıklamasını yaptı. Çavuşoğlu Halk Bank Davasına dikkat çekti.

Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

Son derece pozitif bir görüşme gerçekleşti.

Mekanizmanın amacı var olan sorunları çözmektir. Özellikle Biden ve Erdoğan'ın Roma'da yaptığı ikili görüşmede kararlaştırıldı. Amaç; aramızdaki sorunları çözelim, ikili ilişkileri, ekonomik ilişkileri nasıl daha nasıl ileriye götürebiliriz. Son derece pozitif bir görüşme gerçekleşti.

Şimdi bakan düzeyinde, daha ileride inşallah liderler düzeyinde bir toplantı olacak. Biz bu mekanizmanın sonuç odaklı olmasını istiyoruz.

Askerler arasındaki görüşme olumlu seyrediyor. Kongre üzerinde de çalışılması gerekiyor. Gelen mesajlar da son derece olumlu. Hem ABD hem de bizim bu yaklaşımı daha pozitif hale getirmemiz gerekiyor.

Blinken ile görüşmemizde NATO'ya başvuruları ele aldık.

Bizim gerek 2 aday ülkeden ve gerek müttefiklerden istediğimiz nedir? Güvenlik tehditleri var, NATO güvenlik anlaşmasıdır, dayanışma gerektirir.

Şimdi ne diyor NATO, Ukrayna'daki savaşa taraf olmayacağız ama herhangi bir NATO ülkesine saldırı olursa cevabı verilecektir diyor.

Aday ülkelerin bizi hedef alan terör örgütlerini desteklemesi kabul edilemez, verdiğiniz silahlarla bize saldırıyorlar.

İsveç silah da temin ediyor. Askerlerimiz, sivillerimiz şehit oluyor. Diğer taraftan tabii ki müttefik olmak isteyen müttefiğin, başka bir müttefiğe karşı savunma ürünleriyle kısıtlama getirmesi de kabul edilemez. Gerekçesi ne? PKK ile yaptığımız mücadele.

PKK'yı kendilerine daha yakın görüyorlar. Türkiye'nin endişelerinin meşru olduğunu herkes kabul ediyor. Verecekleri garantiden emin olmak istiyoruz. Türkiye ile iş birliği yapmanın önemi anlaşılmış oldu.

ABD'nin kendisinin de PKK/YPG'ye Suriye'de desteği çekmesi lazım. DEAŞ'la mücadele kisvesine kimse inanmıyor. Diğer ülkeler de var. Danimarka da destek veriyor. Almanya'nın da savunma alanında kısıtlamaları var. NATO olarak müttefiklerin birbirine yaptırımların olmaması gerektiğini söylüyor Genel sekreter.

Türkiye'nin küresel barış için, gerekse Ukrayna'daki savaş konusunda büyük bir ülke olduğu görüldü. Türkiye'yle işbirliği yapmanın önemini diğer ülkeler görmüş oldu. Bu alanlarda bizim ABD ile işbirliğimizi geliştirmek sadece iki ülkenin çıkarına dayalı değil öncelikle güvene dayalı olması lazım. Bu sadece bizim bölge için değil Asya, Afrika, Latin Amerika birçok bölge için önemli.

İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi Amerikan Yahudi toplumuna pozitif etkisi oluyor. Bizim ABD ile ilişkilerimizi buna indirgemek normalleşme adımı açısından da doğru değil. BM dahil herkes biliyor. 55 yıldır tüm planları çözüm önerilerini Rum tarafı oldu. Bugün yaptığımız görüşmede Blinken'a Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan konularında hep dengede gidiyorlardı. Son zamanlarda bu dengeyi kaybettiklerini söyledim. Kendileri de bu dengeyi koruyacaklarını söylediler. ABD'nin hak ve hukuktan yana olması lazım.

Yunanistan ve Kıbrıs konusunda tüm dünya biliyor kim nerede alkışlanırsa alkışlansın 55 yıldır tüm çözüm önerilerini reddeden Rum tarafı oldu, ABD kongresinde konuşan herkes ayakta alkışlanıyor bu bir gelenektir olabilir.

ABD'de seçim bitmez, seçim atmosferi hiç bitmez. O yüzden bugün seçim var yarın seçim olacak gibi düşünerek hareket etmemek lazım.

Stratejik mekanizma teklifi Biden'den geldi. Herhalde samimi ki bu teklifi yaptı ama samimiyeti uygulamada göreceğiz.

Halk Bank davası tamamen siyasi motifli bir dava. FETÖ'cülerin verdiği sözde belgelerle başlayan bir dava olduğunu biliyoruz. Bu konudaki beklentilerimizi yaptığımız görüşmede dile getirdik.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden'ın yarın başlayacak Güney Kore ve Japonya ziyaretlerini değerlendirmek üzere Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

Sullivan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin tarihi önemde olduğunu söyledi.

Sullivan, "Günün sonunda Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya etkili bir şekilde erişebileceğine ve Türkiye'nin endişelerinin karşılanabileceğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Sullivan, Türkiye'nin yanı sıra başka NATO üyesi ülkelerin de İsveç ve Finlandiya'nın adaylığına karşı çıkma ihtimali durumunda ne yapılacağının sorulması üzerine, "Batı müttefiklerinin en iyi yanlarından birisi de farklı fikirlerin olması." cevabını verdi.

ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Türkiye-ABD ortak açıklamasında şunlar ifade edildi:

Rusya’nın kabul edilemez savaşına karşı Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü desteklerini teyit etmişlerdir.

Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır.

Etiketler Türkiye ABD
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin