Türkiye ile NATO arasındaki krize ABD'den açıklama. Türkiye-İsveç ve Finlandiya arasında görüşmelerde son durum. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'den çarpıcı açıklamalar

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda bazı şartlar koşmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Türkiye'nin tutumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye ile NATO arasındaki krize ABD'den açıklama. Türkiye-İsveç ve Finlandiya arasında görüşmelerde son durum. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'den çarpıcı açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Almanya'nın başkenti Berlin'de NATO Dışişleri Bakanları’nın bir araya geldiği görüşmelerde konuştu.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme fırsatı bulduğunu belirtti. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımına yönelik olumsuz tutumuna değinen Blinken, üç ülke arasındaki görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Blinken, Türk mevkidaşı ile Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımıyla ilgili endişeleri hakkında konuştuğunu ve Pazar günkü dışişleri bakanları toplantısının ardından bir uzlaşmaya varılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

‘FİKİR BİRLİĞİNE VARACAĞIMIZA EMİNİM’

Blinken, “Dışişleri bakanıyla ya da NATO oturumlarında yaptığımız özel konuşmayla ilgili tüm detayları açıklamak istemiyorum, ancak şu kadarını söyleyebilirim: İsveç, Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin güçlü bir desteği olduğunu düşünüyorum. Eğer onlar da istiyorlarsa, bu konuda fikir birliğine varacağımıza çok eminim” dedi.

Blinken, ayrıca, “Putin’in saldırganlığı ve ortaya çıkan diğer tehditler karşısında, ittifakın güvenliğini nasıl sürdüreceğini ve güçlendireceğini ortaya koyan yeni bir stratejik konsept yayınlayarak, NATO’nun doğusundaki duruşumuzu güçlendirmeye yönelik çabalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değinen Blinken, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’ni yakında açmayı planladıklarını duyurdu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin