Türkiye Avrupa Birliği'ne katılacak mı? Bakan Fidan: Avrupa şuna karar vermek zorunda, Müslüman bir ülkeyle ben yeni bir birlik kurmak istiyor muyum?

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma planı sürerken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan açıklama geldi. Fidan "Avrupa şuna karar vermek zorunda. Türkiye ölçeğinde bir ülkeyle, Müslüman bir ülkeyle ben yeni bir birlik kurmak istiyor muyum?" ifadelerine yer verdi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye Avrupa Birliği'ne katılacak mı? Bakan Fidan: Avrupa şuna karar vermek zorunda, Müslüman bir ülkeyle ben yeni bir birlik kurmak istiyor muyum?

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan, "Bizim AB üyeliğimizde bir değişiklik yok. Bizim AB üyesi yapılıp yapılmayacağımız meselesi teknik bir konu değil. Onun altını çizelim. Çekirdek ülkelerin karar verecekleri bir konu." dedi.

"Avrupa şuna karar vermek zorunda" diyen Bakan Fidan, "Türkiye ölçeğinde bir ülkeyle, Müslüman bir ülkeyle ben yeni bir birlik kurmak istiyor muyum?" ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE'NİN KATILIM SÜRECİ 

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile katılım süreci, 1963 yılında Ankara Anlaşması'nın imzalanmasıyla resmi olarak başlamıştır. Ancak, tam üyelik müzakereleri 2005 yılında başlamış olup, süreç zaman içinde bir dizi zorluk ve gelişme ile şekillenmiştir. Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ilerleme kaydedebilmesi için çeşitli politika ve kurumsal reformlara odaklanması gerekmektedir.

Müzakereler, demokratikleşme, insan hakları, hukukun üstünlüğü, ekonomik uyum ve diğer politika alanlarındaki ilerlemelere bağlı olarak ilerlemekte olup, sürecin tempo ve sonuçları zaman içinde değişkenlik göstermektedir.

Türkiye-AB ilişkileri, zaman zaman siyasi gerilim ve farklılıklarla sarsılmış olsa da, taraflar arasındaki diyaloğun devam etmesi ve işbirliği alanlarının genişlemesi, gelecekteki ilişkilerin şekillenmesinde belirleyici olacaktır.

 

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin